Atrakcyjność biznesowa Górnego Śląska

Metropolia Silesia skupia około 2 miliony mieszkańców. W całym województwie mieszka poza tym prawie 2,7 miliona mieszkańców. W miastach tworzących okręg metropolitarny funkcjonuje obecnie blisko 200 tysięcy przedsiębiorstw, które wypracowują 8,7 procent krajowego PKB. Takie warunki gospodarcze powodują, że dynamicznie rozwija się rynek nieruchomości użytkowych. Z roku na rok coraz więcej podmiotów szuka biura do wynajęcia w Katowicach oraz w innych miastach metropolii. Rosnący popyt najczęściej jest związany z rozpoczynaniem działalności lub zwiększaniem standardu zajmowanych pomieszczeń.

Atrakcyjność Górnego Śląska dla najemców wynika z dość niskich czynszów, jakie obowiązują w regionie. Na przełomie 2012 i 2013 roku biura do wynajęcia w Katowicach kosztowały w cenach transakcyjnych około 13 euro za metr kwadratowy powierzchni. W porównaniu z innymi, wiodącymi rynkami nieruchomości w Polsce są to dość atrakcyjne warunki. W efekcie 2012 rok zaowocował znacznym wzrostem wynajmu powierzchni. Przedsiębiorcy zawarli umowy, dotyczące ponad 50 tysięcy metrów kwadratowych, co stanowi wzrost rok do roku o ponad 40 procent.

W ciągu najbliższych kwartałów w stolicy Górnego Śląska pojawią się kolejne, nowe biura. Do końca 2013 roku planowane jest oddanie do użytku łącznie ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych nowych lokali. Wzrosty na rynkach nieruchomości są często zwiastunem, pokazującym trendy w całej gospodarce. Popyt na biura do wynajęcia w Katowicach oraz zwiększenie podaży poprzez liczne inwestycje może być odzwierciedleniem przełamywania się kryzysowych nastrojów, które zdusiły niemal wszystkie krajowe rynki.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.