Czy Bałtyk wraca do mody?

Lato puka do drzwi, wakacje za progiem, a nasze plany wciąż w rozsypce. Gdzie się wybrać? Ciepłe kraje wciąż na topie, ale czy to jedyny, sensowny kierunek?

Jak pokazują wyniki sondaży, większość Polaków, którzy planują wakacyjny wyjazd wciąż wybiera nasz Bałtyk. Trudno się dziwić. Coraz lepsza oferta noclegowa, gastronomiczna i rosnąca liczba różnego rodzaju atrakcji sprawia, że mimo narzekań na kapryśną pogodę, turystów wypoczywających w nadbałtyckich kurortach wcale nie ubywa, a w ostatnich latach nawet przybywa.

Wśród miejscowości wypoczynkowych prym wiodą te położone na zachodnim wybrzeżu. Według najnowszych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego tylko w 2013 roku obiekty turystyczne z województwa zachodniopomorskiego udzieliły aż 11 milionów noclegów, bijąc tym samym Małopolskę i Mazowsze z takim mekkami turystycznymi, jak Kraków, Zakopane i Warszawa.

Czym kierują się turyści wybierający Bałtyk? Już nie wystarczy łóżko i dostęp do toalety. Ważne są noclegi blisko morza, dobry standard kwater, czystość, dobra gastronomia i szeroka oferta letnich imprez przygotowywanych przez nadmorskie kurorty. Na szczęście zaczynają to rozumieć mieszkańcy polskiego wybrzeża, gdzie zaczyna przybywać pensjonatów, hoteli, kwater prywatnych oferujących noclegi na coraz wyższym poziomie. Trudno się więc dziwić, że co roku nad polskim morzem wypoczywają tłumy turystów i to nie tylko z Polski.

Pojawiają się także Rosjanie, Szwedzi, Duńczycy, ale głównie Niemcy, dla których polski Bałtyk jest wręcz na wyciągnięcie ręki. Wśród niemieckich turystów szczególnym wzięciem cieszą się położone blisko granicy kurorty zachodniego wybrzeża, takie jak Świnoujście, Międzyzdroje, Ustronie Morskie czy Rewal. Bez niemieckich gości trudno wyobrazić sobie byt naszego flagowego kurortu, jakim jest Kołobrzeg, którego hotele, pensjonaty a nawet kwatery prywatne są wręcz oblegane przez zachodnich sąsiadów.

Czy zatem Bałtyk znów wraca do mody? Chyba nigdy nie przestał być modny. Transformacje ustrojowe i ekonomiczne przybliżyły Polakom inne cele wakacyjnych podróży, ale sentyment i moda na to co nasze nie ustała.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Kitesurf napisał(a):

    W naszej firmie Kite Zone staramy się o dobre kwatery, lecz stawiamy też na klimat szkoły kitesurfingowej, więc chatki holenderskie to to co można na kempingu u nas spotkać i wystrój robiony pod właśnie stworzenie takiej atmosfery stworzenia plaż prosto z Hawajów, czy Miami i innych. My stawiamy oprócz standardu właśnie głównie na aktywny wypoczynek w naszej bazie kitesurfingowej dlatego jak ktoś chce i ma dobrą markę to ściągnie do siebie klientów innymi metodami. Chyba, że chce oferować tylko nocleg to wtedy już nie mamy wyjścia ciągłe podnoszenie standardu, sezonowe remonty wymagane.

  2. Soltherm napisał(a):

    Standard wczasów z roku na rok jest coraz wyższy na pewno dzięki wyjazdom częstszym Polaków za granicę. Widzą jak traktuje się tam turystów i jakie są hotele, dlatego tak ważne jest sprostanie wymaganiom turytów. Według mnie hotele już nie ustępują zachodnim normą, a nawet czasami je przekraczają. Widać napływ zagranicznych turystów co napędza dodatkowo rozwój infrastruktury hotelowej nad polskim morzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.