Bezpiecznie i wygodnie w pracy

Bardzo ważnym elementem wydajnego i dnia pracy jest odpowiednie zabezpieczenie się przed czynnikami zagrażającymi.

Specjalistyczną odzież używaną przez pracownika, w czasie wykonywania obowiązków służbowych możemy podzielić na dwie kategorie. Odzież roboczą i odzież ochronną. Są to produkty zakładane na prywatne ubrania, lub je zastępując.

Pojęcie ochrony pracy nie zostało zdefiniowane prawnie dlatego istnieje na ten temat wiele teorii i interpretacji. Należy pamiętać jednak, że przedmiotem ochrony pracy jest człowiek. Przepisy BHP zostały stworzone w taki sposób, aby można było wykonywać swoją pracę jak najbardziej wydajnie bez narażania zdrowia i życia.

Odzież robocza najczęściej zastępuje w zupełności odzież pracownika. Musi posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać normy zabezpieczające przed zagrożeniami z jakimi dana osoba może mieć styczność na swoim stanowisku.

Tak jak odzież robocza ochronna również musi posiadać certyfikaty świadczące spełnianiu norm odpowiadających każdemu zagrożeniu. Zagrożeń może być wiele dlatego odzież również dzielimy na kilka kategorii. Np. odzież ostrzegawcza, czy chroniąca przed wysokimi, lub niskimi temperaturami.

Odzież ochronną wykonuje się z rożnych materiałów takich jak bawełna, polar, czy flanela. Najczęściej stosowanym jest jednak bawełna, ponieważ jako włókno naturalne bardzo dobrze przepuszcza powietrze co jest ważne na każdym pełnionym stanowisku, a zwłaszcza przy wykonywaniu pracy fizycznej.

Na odzież roboczą mogą się składać poszczególne elementy garderoby takie jak obuwie, rękawice, okulary, ale również kombinezony, lub fartuchy nakładane na całe ciało. Strój należy dobrać w zależności od potrzeb danej branży.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.