Bezpieczny transport

Robota kierowcy ciężarówki nie zalicza się do najprostszych, w szczególności jeżeli chodzi o transport międzynarodowych. Mimo to nie brak osób chcących się tym zajmować, a duże dochody na pewno odgrywają tu swoją rolę. Zawodowi kierowcy pokonują dziennie mnóstwo kilometrów, samochód ciężarowy to ich drugi dom. Można rzec, że w mieszkaniu bywają tylko gośćmi, co stanowi wielką wadę takiej pracy.

Jazda samochodem ciężarowym wymaga oczywiście otrzymania pewnych pozwoleń. To nie tylko drogi i trudny kurs prawa jazdy kategorii C+E, ale także kurs na przewóz rzeczy, testy psychologiczne i częstokroć różnorakie inne szkolenia. Ważne miejsce zajmuje na pewno szkolenie ADR, a więc szkolenie na transport rzeczy niebezpiecznych. Tego typu profesja jest niesłychanie odpowiedzialna, kierowca odpowiada nie tylko za własne bezpieczeństwo i za towary, ale także za bezpieczeństwo innych ludzi. Nie każdy z nas może kierować cysterną pełną oleju napędowego albo amoniaku. Polskie i europejskie normy restrykcyjnie określają poszczególne metody związane z przewożeniem tego rodzaju ładunków: dopuszczalne trasy, tablice Hazchem Code, maksymalny dobowy czas pracy jednego kierowcy itp. W branży funkcjonuje też mnóstwo certyfikowanych przedsiębiorstw organizujących specjalne szkolenia, gdzie jest kurs HDS albo, gdzie obmyśla się specjalne plany kontroli bardziej ryzykownych artykułów. Zatem zawodowy kierowca ciężarówki nie ma łatwo, głównie jeśli wyrusza w długie trasy i przewozi ryzykowne ładunki.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Doradca ADR pisze:

    Podmiot wykonujący taki przewóz jest zobligowany do zatrudnienia Doradcy na podstawie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych oraz umowy europejskiej ADR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.