Biura podróży – faktura VAT marży dla biur podróży

Definicja mówi nam, że marża w usługach turystycznych, to różnica pomiędzy sumą, który musi zapłacić nasz klienta, a naszymi kosztami, które ponieśliśmy z tytułu zakupu towarów i usług od innych firm dla bezpośrednich korzyści turysty. Czym są bezpośrednie korzyści turysty? Jest to nic innego jak transport, ubezpieczenie, wyżywienie i zakwaterowanie.

Faktura VAT marża dla biur podróży jest dobrą formą rozliczeń, bo opodatkowaniu podlega jedynie prowizja (marża), która jest pobierana przez biuro podróży, co przekłada się na niższa kwotę, którą musimy wpłacić do Urzędu Skarbowego. Jeśli wystawiamy fakturę VAT marży dla biur podróży, należy pamiętać , że na fakturze powinna znajdować się kwota brutto usługi, bez wyodrębnionej kwoty naliczonego podatku. Należy pamiętać też że dopuszcza się wystawienie takiej faktury VAT marża, gdzie cześć usług to usługi własne, a reszta to usługi marżowane, nabyte od innych usługodawców i wtedy część kwoty jest opodatkowana na zasadach ogólnych, a cześć na zasadach marży.

Warto wspomnieć, że obecnie po nowelizacji ustawy o VAT, wprowadzono zmiany w fakturowaniu w ramach procesu marży, która obejmuje także biura podróży. Zmiany są niewielkie, wręcz kosmetyczne, a mianowicie należy oznaczać faktury nie poprzez dotychczasowe oznaczanie czyli faktura „VAT marża”, a należy stosować nowe oznaczanie: „faktura VAT marży dla biur podróży”.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.