Bóle kręgosłupa od siedzenia przy komputerze

Bóle kręgosłupa lędźwiowego to najczęstsza przypadłość pracowników biurowych

Praca siedząca, a taką wykonuje zdecydowana większość z nas, jest po prostu zabójcza dla kręgosłupa. Winne jest przede wszystkim siedzenie przy komputerze, ale także w czasie dojazdu do pracy – samochodem, autobusem lub pociągiem. Potem jeszcze szybkie zakupy i trzeba wracać do domu, gdzie czekają obowiązki, a potem chwila oddechu przed telewizorem lub komputerem. Także w pozycji siedzącej.

Dlaczego boli?

Nasz układ kostno-stawowy nie jest stworzony do tego, by niemal bez ruchu przesiadywać przez wiele godzin. To właśnie bezczynność jest dla kręgosłupa największym wrogiem. Statyczna pozycja powoduje przeciążenie mięśni i stopniowe skracanie, a tym samym osłabianie włókien mięśniowych. Osoba o wadze około 70 kilogramów w czasie pracy przy komputerze odczuwa 140-kilogramowy nacisk na kręgi lędźwiowe. To właśnie bóle kręgosłupa lędźwiowego są najczęstszym problemem, ale często cierpi także odcinek szyjny

Jak zapobiegać?

Podstawą profilaktyki jest dbanie o ergonomię. Punktem wyjścia jest odpowiedni fotel do pracy biurowej. Musi on mieć odpowiednią wysokość, dobraną do wzrostu pracownika. Podłokietniki powinny być regulowane. Trzeba zadbać o prawidłową postawę – oparcie stóp o podłoże, unikanie pochylania się w stronę monitora, który powinien zostać ustawiony na optymalnej wysokości i w optymalnej odległości. Bliskim przyjacielem każdego pracownika biurowego powinien być wałek lędźwiowy (ewentualnie poduszka), który pomaga w utrzymaniu podczas siedzenia naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Gimnastyka dla kręgosłupa

Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc najlepiej chronić swój kręgosłup przed zwyrodnieniami, napięciami i bólem. Kilka prostych ćwiczeń pomoże utrzymać plecy w stosunkowo dobrej formie. Bardzo istotne są ćwiczenia rozciągające, a także wzmacniające mięśnie głębokie, podtrzymujące kręgosłup. Przydatne są też ćwiczenia rozluźniające – trzeba je wykonywać minimum raz na godzinę.

Bóle kręgosłupa – leczenie

Kiedy bóle kręgosłupa już się pojawią i mają duże nasilenie, trzeba zgłosić się po pomoc, w pierwszej kolejności do lekarza ortopedy, a nierzadko reumatologa. Jeżeli zmiany nie są zaawansowane, w wielu przypadkach pomagają zabiegi rehabilitacyjne w gabinecie fizjoterapeuty.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Adam napisał(a):

    Coraz więcej osób zgłasza się do lekarza z bólem kręgosłupa i są równie często osoby pracujące przy komputerze jak wykonujące pracę fizyczną. Ważne jest, aby wyrobić nawyk prawidłowej postawy i w miarę możliwości w pracy na kilka minut wstać, rozluźnić i rozciągnąć mięśnie przez wykonanie skrętów i przeprostów grzbietu. Po pracy nie wolno zapomnieć o aktywności fizycznej ponieważ praca siedząca osłabia mięśnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.