Budowa przydomowego tarasu

Przydomowe tarasy można wykonywać na wiele, różnych sposobów. Jednymi z najtańszych wersji są tarasy ziemne. Są stosunkowo proste w konstrukcji. Budowa tarasu ziemnego nie jest skomplikowana i może się na nią zdecydować nawet osoba o przeciętnych zdolnościach technicznych. Podstawową sprawą jest staranne przygotowanie podbudowy, która sprawi, że betonowe lub kamienne płyty tarasowe będą spoczywały na stabilnym, trwałym podłożu. Jakość wykończenia i jego odporność na uszkodzenia, wynikające z warunków atmosferycznych zależy w znaczniej mierze od staranności wykonania całości tarasu.

Wielu wykonawców nie może się doczekać finału prac. Każdy chciałby szybko zobaczyć, jak będą się prezentowały kamienne lub betonowe płyty tarasowe, przeznaczone do wykończenia całości. Jednak prace mają swoje etapy i do każdego z nich należy podchodzić z równą starannością. Zaczynamy od usunięcia warstwy humusu i gruntu oraz stworzenia koryta o głębokości około 30 centymetrów. W tym miejscu przygotowujemy podbudowę. Musimy pamiętać o zachowaniu lekkiego spadku na zewnątrz, co spowoduje odpływanie deszczówki.

Po wykonaniu podbudowy rozpoczynamy układanie nawierzchni na zaprawie cementowej. Betonowe płyty tarasowe powinniśmy układać w taki sposób, aby nie trzeba było chodzić po ułożonej powierzchni. Żeby nie niszczyć swojej pracy specjaliści układają tarasy od środka. Pomiędzy płytami zostawiamy odstępy, w których po ułożeniu znajdzie się fuga. Jeżeli płyty tarasowe nie dają równej powierzchni, to dobijamy je przy pomocy gumowego młotka. Najlepiej z białej gumy, bowiem czarne młotki zostawiają trudne do usunięcia ślady. Po ułożeniu nie wolno chodzić po tarasie przez około 48 godzin, ze względu na wiązanie się w tym czasie całości. Na zakończenie starannie fugujemy szczeliny. Więcej na temat zastosowań kamienia w budownictwie i ogrodzie można przeczytać tutaj.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.