Buty PCV a BHP

Przestrzeganie przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy jest bardzo istotne i ważne ze względu właśnie na bezpieczeństwo oraz zachowanie elementarnych zasad higieny. Zasady te powinny obejmować zarówno określone zachowanie się w pracy, jak i również noszenie odpowiednich ochronnych ubrań.

Należy zatem zadbać o odpowiednie spodnie, kaski i obuwie robocze. Obuwie ochronne ma na celu zabezpieczenie nóg pracownika przed rozmaitymi zagrożeniami: termicznymi, mechanicznymi, energetycznymi bądź chemicznymi. W zależności od charakteru wykonywanej pracy – należy brać pod uwagę taki dobór obuwia roboczego, które będzie stanowiło gwarancję ochrony.

Buty ochronne wykonywane ze specjalnych materiałów syntetycznych powinny posiadać odpowiednie atesty, oraz przejść przez stosowane próby wytrzymałościowe. Obuwie ochronne występuje w rozmaitych formach. Mogą być to trzewiki, kalosze, półbuty. Obuwie wodoodporne stanowi najlepszą gwarancję ochrony przed brudną wodą, a także rozmaitymi cieczami.

Tego rodzaju obuwie stosuje się głównie na terenach podmokłych, podczas prac melioracyjnych, również w pracach pod ziemią, na przykład w kopalniach, sztolniach, kanałach – wszędzie tam gdzie występują wody gruntowe. W przypadku obuwia z tworzywa PCV – takiego jak na przykład kalosze – zastosowanie znajduje polichlorek winylu. Jest to tak zwana „miękka” odmiana PCV.

Miękkie PCV można różnicować w zależności od rodzaju i ilości zmiękczacza od twardego do miękkiego. Miękkie PCV stosowane jest również jako uszczelniacz, do produkcji wykładzin podłogowych, izolacji kabli itp. Materiałem wyjściowym był dawniej chlorek winylu, gaz który był uzyskiwany z acetylenu i kwasu solnego. W II połowie XX wieku materiałem wyjściowym do wyrobu PCV staje się ropa naftowa.

PCV daje się polimeryzować na trzy rozmaite sposoby. Przez dodanie plastyfikatorów udało się dość znacznie udoskonalić PCV. Czysty PCV jest bowiem bardzo twardy i kruchy i daje się kształtować niezwykle ciężko. Plastyfikatory umożliwiają nadanie mu elastyczności, dzięki czemu można z niego produkować specjalne ochronne kalosze.

Obuwie z PCV stosuje się w kontaktach ze ściekami, substancjami żrącymi oraz innymi szkodliwymi czynnikami. Buty PCV można również zamawiać przez internet w specjalnych sklepach internetowych. Jest tam bogaty wybór butów zarówno jeśli chodzi o rozmiary jak i kolorystykę.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.