Cynkowanie ogniowe w przeciwdziałaniu korozji

Powstawanie rdzy i korozji jest naturalnym procesem utleniania się i starzenia metali. Najczęściej niezabezpieczony metal szybko podlega niszczeniu. Nie jest to komfortowe dla użytkowników.

Jak zabezpieczyć metal przed korozją?

Efekt rdzy

Efekt rdzy

Istnieje wiele metod zabezpieczenia metalu. Najprostszą i najbardziej dostępną jest po prostu pomalowanie metalu farbą. Jednak zwykła farba nie wystarczy, a inne są drogie. I nie ma gwarancji tego, że zabezpieczą metal na dłużej, jeśli jest on narażony na działanie czynników atmosferycznych. Co jakiś czas ogrodzenia metalowe, huśtawki czy inne sprzęty trzeba na powrót malować, by uzyskały odpowiedni wygląd. Nie jest to praca czysta, a bywa nużąca. Współcześnie również całkowicie niepotrzebna.

Cynkowanie ogniowe – na czym polega?

Cynkowanie to najlepsza poznana dotychczas metoda zabezpieczania metali przed korozją. Cynk ma bardzo duże właściwości antykorozyjne. Cynkowanie ogniowe oznacza, że metale zostają zanurzone w rozgrzanej mieszance zawierającej cynk i inne domieszki, w celu dokładnego pokrycia wszystkich zakamarków i szczelin. Gdyby w procesie malowania cynkiem pominięto chociaż mały fragment, byłby on przyczyną powstania a następnie rozprzestrzeniania się korozji.

Cynkownia ogniowa – zalety

Fakt, że metalowe przedmioty przeszły przez chrzest cynkowni ogniowej niesie wiele zalet:

  • są one bardzo odporne na korozję, powstawanie rdzy,
  • siatki i ogrodzenia wykonane z cynkowanych metali charakteryzują się nowym, estetycznym, lekko połyskującym metalicznym wyglądem przez długie lata, bez konieczności ich konserwacji.
  • są odporne na warunki atmosferyczne, opady deszczu i śniegu, jak również na upał i słońce,
  • choć oryginalnie są nieco droższe niż zwykłe metalowe części, koszt użytkowania zwraca się w ciągu kilku lat – nie potrzeba kupować farb ani innych narzędzi w celu oczyszczenia ze starej warstwy a następnie położenia nowej warstwy farby.
  • są odporne również na uderzenia, obtarcia, przez co nie powstają szczeliny mogące być źródłem rozwinięcia się korozji.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.