Czy roboty są lepsze od nas?

Jednostka to istota wyjątkowa w swoim rodzaju. Na globie jest więcej niż 6 miliardów ludzi oraz tyle samo różnorakich osobowości, charakterów. Każdy z nas posiada w sobie coś niepowtarzalnego, coś co czyni nas wyjątkowymi istotami. Cechy te czasami widzimy na pierwszy rzut oka, zaś czasem widzimy je z upływem lat. Poprzez doświadczenia życiowe nabywamy nowych cech, uczymy się na popełnionych w przeszłości błędach. Cały żywot ludzki składa się z etapów, gdzie w poszczególnych dziedzinach zmieniamy się zewnętrznie lecz również wewnętrznie.

Współcześnie nauka i dzisiejsza technika nie jest w stanie w zupełności zastąpić ludzi robotem i maszyną. Wiedza i sposobów ludzkie nie są w stanie, ażeby w 100% konstruować kopie ludzi. Są prowadzone badania nad tym, aby skonstruować roboty i maszyny, które pod aspektem fizycznym jak i psychicznym będą zdolne dorównać bądź nawet przewyższać możliwości człowieka, czyli stanie się konstrukcją fenomenalną. Stała by się dużo bardziej ekonomiczna, trwalsza, pozbawiona ułomności ludzkich.

Ażeby efektywnie działać ludzie potrzebują sporo energii, a więc pożywienia, wypoczynku a także odpowiednich warunków otaczającej nas rzeczywistości, składników nieszkodliwych dla jego organizmu. Roboty i maszyny nie żądają jedzenia. Do należytego działania konieczne są im odpowiednie źródła zasilania. Co okaże się o wiele bardziej ekonomiczniejsze w przyszłości? Z całą pewnością będą to zapasy energii niewyczerpalnej, niczym energia słoneczna. Dziś okazuje się, że robot w olbrzymim stopniu może wyręczyć ludzi. Praca ludzi, która odbywa się na budowach jest w stanie być spowolniona poprzez czynniki atmosferyczne, jak dla przykładu upały, deszcz, wiatr, wichury, burze. W późniejszych latach robot stymulujący człowieka byłby pewnie zależny od tych warunków. Niezależnie na to jaka panowałaby pogoda na zewnątrz, maszyna funkcjonowałaby w tym samym tempie.

W ekstremalnych wymogach zleceniodawcy wymagają adekwatnego przeszkolenia oraz specyficznego wyposażenia swych pracowników. Szkolenie każdego pracownika ciągnie za sobą koszty, które zleceniodawca próbuje nabyć jak najmniejsze. Zaopatrzenie ubrania, sprzęt potrzebny do pracy również związuje się z licznymi kosztami. Należy wziąć pod obserwację zjawisko, że sprzęt jak i reszta ekwipunku pospieszniej czy później pozostaje zniszczona. Roboty wyekwipowane w należyte części, które wcześniej zostały prawidłowo zaprogramowane, zdołają zrobić wiele czynności bez żadnego przeszkolenia a także dodatkowych ubiorów. Pewne jest to, że robot, aby odpowiednio funkcjonował musi być m.in. poprawnie zaprogramowany.

Bez względu na wszystko osoba zawsze był i będzie wyjątkowy a także niezastąpiony. To właśnie on czyni błędy, z których potem wyciąga należyte wnioski ale również odkrycia, żeby w późniejszych latach działać inaczej. Istota ludzka zawsze będzie górować nad tym, co robi.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.