Czym jest kod SWIFT ?

W dzisiejszych czasach każdy z nas jest czynnym klientem jakiegoś banku, posiada konto osobiste i otrzymuje oraz wysyła przelewy. Nie każdy natomiast wie, co oznaczają niektóre związane z bankowością skróty, takie jak IBAN, BIC i nasz tytułowy kod SWIFT. Spieszymy więc z wyjaśnieniem tego ostatniego.

Rozwinięcie skrótu SWIFT

SWIFT to skrót od angielskiego Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, założone w 1973 roku w Brukseli przez 239 banków pochodzących z 15 krajów świata. Jest to międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych, które utrzymuje sieć telekomunikacyjną służącą do wymiany informacji, które zrzesza obecnie 8332 instytucje finansowe z 208 krajów. Siedziba stowarzyszenia miesci się w La Hulpe w Belgii.

SWIFT jest pośrednikiem w transakcjach pomiędzy domami maklerskimi, giełdami, bankami i innymi instytucjami finansowymi. Wszyscy uczestnicy SWIFT posiadają swoje indywidualne oznaczenia BIC. Organizacja wykorzystuje system komputerowy oparty na sieci SWIFTNet Link (SNL), który realizuje około 14 milionów operacji finansowych dziennie, głównie pomiędzy krajami europejskimi.

Kod SWIFT

Kod stworzony w celu identyfikacji instytucji finansowych oraz kredytowych, w Polsce nosi nazwę kodu SWIFT. Międzynarodowym jego odpowiednikiem jest kod BIC. Kody te składają się zwykle z 8 znaków, w skład których wchodzą litery i cyfry. Każda instytucja finansowa ma przypisany indywidualny, unikalny kod SWIFT, który jest jego identyfikatorem podczas międzybankowych transakcji. Przykładowym kodem SWIFT jest DEUTPLPX, należący do Deutsche Bank Polska S.A.

Kiedy wymagany jest kod SWIFT?

Zawsze, gdy chcemy wykonać przelew zagraniczny, na przykład do Niemiec, Irlandii czy Wielkiej Brytanii, musimy podać kod SWIFT banku adresata. Kod ten konieczny jest również w przypadku wypłat z firm bukmacherskich czy też prowadzących pośrednictwo finansowe, jak np. znany większości z nas PayPal.

Jak wykonać przelew zagraniczny?

Jeśli chcemy wykonać przelew zagraniczny, w formularzu musimy podać takie informacje, jak: 28 cyfrowy numer konta bankowego odbiorcy w formacie IBAN, dane adresata (imię i nazwisko osoby lub nazwę firmy i adres), międzynarodowy kod BIC – SWIFT identyfikujący bank odbiorcy przelewu oraz nazwę i adres banku odbiorcy.

Niezwykle ważną kwestią jest dokładne i prawidłowe wpisanie danych gdyż niektóre zagraniczne banki potrafią wstrzymać przelew, gdy tylko zauważona zostanie choćby drobna niezgodność.

Zgodnie ze standardami międzynarodowymi banki mają termin 6 dni na dostarczenie przelewu na konto odbiorcy. W rzeczywistości jednak przelewy przekazywane są w ciągu 2 do 3 dni.

Dowiedz się więcej na : https://www.deutschebank.pl/klienci-indywidualni/konta/przelewy-zagraniczne—kod-swift.html

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.