Na czym polega odzyskiwanie danych?

Dysk twardy komputera

Utrata danych zapisanych na nośniku elektrycznym (dysku twardym, karcie SD, pendrive’ie itp.) jest całkiem realnym zagrożeniem. Niestety większość z nas zagrożenie to bagatelizuje, do momentu, kiedy nagle przestajemy mieć dostęp do ulubionych piosenek, zdjęć, lub, co gorsza, ważnych danych do napisania pracy dyplomowej, wykonania projektu semestralnego lub sporządzenia raportu dla szefa. Na szczęście wtedy może przyjść nam może z pomocą firma, która zajmuje się odzyskiwaniem danych.

Jak rozpoznać problemy z systemem zapisywania danych?

Problemów z dyskiem właściwie nie da się przeoczyć – alarmujące są trudności z dostępem do plików i dokumentów oraz zapisaniem ich na nośniku. Bardzo często system wyświetla także stosowny komunikat. Ponadto dysk może wydawać różne niepokojące dźwięki – najczęściej jest to brzęczenie. W takim wypadku należy bezzwłocznie wyłączyć urządzenie i nie próbować odzyskiwać danych samodzielnie.

Rodzaje uszkodzeń dysku

Uszkodzenia dysku twardego komputera lub laptopa mogą mieć trojaki charakter: uszkodzenia elektroniki, mechaniczne i logiczne. Te pierwsze spowodowane są zwykle problemami z zasilaniem komputera na skutek stosowania wadliwego (czyli często nieoryginalnego) zasilacza, przerw w dostawie energii elektrycznej, nagłych przepięć itp. Uszkodzenia mechaniczne powstają najczęściej z winy użytkownika wskutek nieumiejętnego i nieostrożnego postępowania z dyskiem i narażenia go na wstrząsy, uderzenia itp. Natomiast uszkodzenia struktury logicznej dysku związane są głównie z uszkodzeniem partycji, przypadkowym usunięciem pliku lub sformatowaniem dysku, a także atakiem złośliwego oprogramowania.

Odzyskiwanie danych z dysku

Rodzaj uszkodzenia determinuje sposób postępowania firmy zajmującej się data recovery oraz skutecznością, z jaką można odzyskać utracone zasoby. Bardzo często nawet w 100% można odzyskać dane utracone na skutek uszkodzeń logicznych. Postępowanie w tym przypadku sprowadza się do przywrócenia struktury logicznej dysku, odnalezienia skasowanych dokumentów i innych plików oraz znalezienia sygnatur plików. Największym wyzwaniem są uszkodzenia mechaniczne – należy naprawić lub wymienić uszkodzone części, ale skuteczność odzyskiwania danych oscyluje wokół 50%. Czasami dane zostają utracone bezpowrotnie, np. kiedy uszkodzeniu ulegnie powierzchnia dysku.

Więcej na ten temat tutaj: odzyskiwanie danych Wrocław

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.