Dlaczego warto kupować świece z wosku naturalnego?

Świeca sojowa Lanaline

Dlaczego warto kupować świece z wosku naturalnego?

Świece zapachowe są często kupowanym elementem dekoracji wnętrz, potrafią wspaniale poprawiać nastrój. Czy jednak na pewno wiesz co znajduje się w Twojej świeczce?

Najczęściej kupowane i najtańsze świece wyprodukowane są z chemicznej parafiny, wydzielają one szkodliwe substancje, które dostają się do organizmu, a przy dłuższym paleniu często boli od nich głowa.

Problem ten znika jeśli zdecydujemy się na świece z wosków naturalnych np. wosku sojowego. Główna różnica między soją a woskiem parafinowym zaczyna się od ich pochodzenia. Wosk parafinowy jest produktem ubocznym rafinacji ropy naftowej, natomiast wosk sojowy powstaje z nasion soi. W rezultacie świece sojowe nie zwiększają poziomu CO2 w atmosferze, tak jak robią to świece parafinowe. Wosk sojowy jest całkowicie naturalnym produktem, który nie wydziela żadnych szkodliwych substancji oraz nie wywołuje reakcji alergicznej. Zarówno podczas produkcji wosku sojowego jak i palenia, wosk nie zanieczyszcza środowiska, jest w 100% biodegradowalny.  Ogromną zaletą świec z wosku sojowego jest czas palenia, który jest dwu a nawet trzykrotnie dłuższy w porównaniu do świec parafinowych. Dlatego też, mimo że świece sojowe są droższe niż świece parafinowe, są one w dłuższej perspektywie bardziej opłacalne. Ponadto świece sojowe palą się równomiernie, nie pozostawiając prawie żadnego nadmiaru wosku na bokach słoika.

Świece sojowe jako, że są wykonane z oleju roślinnego są nietoksyczne, mają niższą temperaturę topnienia, sam wosk nie robi się tak gorący więc nie produkuje tak dużo ciepła, ryzyko poparzenia jest więc niższe. W przeciwieństwie do świec naturalnych,  świece parafinowe wydzielają sadzę, która krąży w powietrzu plamiąc ściany i meble. Uwalniana sadza, według American Lung Association, zawiera 11 udokumentowanych toksyn, z których 2 są znanymi czynnikami rakotwórczymi – toluenem i benzenem.. W porównaniu ze świecami parafinowymi, świece sojowe są zdrowsze dla ludzi, zwierząt domowych i środowiska, a wylany wosk można łatwo usunąć wodą z mydłem.

Podsumowując jeśli zależy nam na zdrowiu swoim oraz najbliższych wybierajmy zdrowe świece z wosków naturalnych.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Świetny artykuł :) Ja również jestem zwolennikiem świec z wosku naturalnego, a najbardziej z wosku pszczelego :) Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.