Dobór odpowiedniej spawarki

Czym spawać? To zapytanie zadają sobie najczęściej jednostki , jakie chcą zacząć własną wycieczkę ze spawaniem. Nim zdecydujemy się na należyty wybór, warto szczegółowo przeanalizować wszystkie minusy oraz plusy tak samo spawarek inwertorowych, jak i transformatorowych. Dokładna wiedza w tym temacie pozwoli na wybór odpowiedniego produktu, formy i roboty.

Zacznijmy od całkowitej podstawy. Spawanie to łączenie metali przez ich stopienie i scalenie. Wśród metod wypisać możemy spawanie elektrodami otulonymi, łukiem krytym, w osłonie gazów obojętnych i aktywnych a także elektrodą nietopliwą. Oprócz tego w zakresie spawalnictwa mamy do czynienia też ze spawaniem laserowym, plazmowym albo hybrydowym. Główne zapytanie, które zadają sobie początkujący, to czym spawać? Czym są spawarki inwertorowe i transformatorowe? Co powinienem wiedzieć na początku?

Spawarka transformatorowa buduje łuk elektryczny, który stapia metale i pozwala je łączyć z różnymi. Jej detalem jest transformator, częstokroć zasilany prądem 230V lub 400V. Napięcie jest niewielkie, wysokie za to natężenie. Spawarką transformatorową możemy pracować metodami MMA oraz MIG/MAG. Maszyny te są zazwyczaj dosyć sporych rozmiarów, a robota w małych rejonach graniczy przeważnie z cudem. Jednocześnie w licznych sytuacjach może się wyrażać, iż obowiązkowe będzie wykorzystywanie prostownika spawalniczego. Jeżeli się znajdujemy już przy wadach, potrzeba pamiętać o dość niskiej sprawności, sporej wadze i wymiarach oraz relatywnie sporym poborze prądu. Jeśli wykorzystamy słabej rangi elektrody, stan spawania okaże się po prostu zła. Spawarka transformatorowa ma jednak walory – jest dosyć tania w zakupie, ma łatwą budowę i niską cenę naprawy w razie uszkodzeń, które i tak są nietypowo rzadkie.

Patrząc na spawarki inwertorowe od razu dostrzec można, że są dużo mniejsze od swoich transformatorowych kolegów. Inwertor ma za zadanie przetworzyć prąd płynący z sieci. Wzrost amplitudy pójdzie w parze ze zmniejszeniem rozmiaru transformatora. Spawarki inwertorowe są idealnym narzędziem do spawania metodami MMA a także TIG. Oprócz niewielkiej wagi spawarki inwertorowe zapewniają całą mobilność i mamy możliwość na nich pracować tam, gdzie transformatory po prostu się nie zmieszczą. W tym samym czasie nowa technologia, czyli produkty te gwarantują wiele funkcji upraszczających spawanie: hot start, a więc szybkie zajarzenie łuku; anti stick zapobiegający przyklejaniu się elektrody czy arc force, jaki reguluje dynamikę łuku. Spawarki inwertorowe ściągają dużo skromniej prądu niżeli transformatorowe, a wysoka sprawność i stabilność łuku dostarczają komfortową pracę. Oczywiście, urządzenia te miewają także wady – największą dla początkującego spawacza może być koszt sprzętu. W spawarkach inwertorowych ma się do czynienia z dużą liczbą elektroniki, a naprawa może być dość kosztowna.

Nie ma bezdyskusyjnej odpowiedzi na wątpliwość czym spawać. Sporo zależy od surowca, z jakim ma się do czynienia; nauce, jaką posiadamy i funduszy, jakie potrafimy poświęcić na kupienie spawarki. Warto wcześniej gruntownie przewertować literaturę i zapytać speców jakie jest ich pogląd na ten temat. Oszczędzi to nam nadmiernych kosztów i pomyłek.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.