Dobór stosownej wyciągarki

Wyciągarki to potrzebny sprzęt uposażenia na przykład warsztatów samochodowych, placów budowlanych jak i rozlicznych obszarów, gdzie jednostka sama sobie nie poradzi, przeto niezbędne okaże się wsparcie ze strony porządnego produktu. Żeby dobrze wybrać rodzaj wyciągarki, jaką musimy używać, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim uciąg ale i typ liny.

Uciąg wyciągarki musi wynosić półtora razy dopuszczalnej masy całej pojazdy, na jakim osprzęt będzie zamontowany. Jest to w takim stopniu zasadnicze, bowiem osprzęt może okazać się niezbędny akurat wtedy, gdy pojazd okazuje się w pełni załadowany (a przecież rozładowywanie i ponowne załadowywanie nie miałoby większego sensu).

Ponadto nie zapominajmy, iż wóz przyklejony do podłoża w kałuży stawia zwiększony opór w toku wygrzebywania. W szczególnych przypadkach, aby zwiększyć uciąg możemy dopomóc się bloczkiem. W ofercie są wyciągarki zintegrowane lub z oddzieloną puszką sterującą. Praktycznie przydatność obydwu okazów jest taka sama. Ta pierwsza jest łatwiejsza podczas instalacji, zaś dzięki bardziej zwartej strukturze pasuje do aut, które rzadko używa się na trudnym terenie. Natomiast wyciągarki z oddzielną puszką sterującą dają okazję instalacji sterowania w dogodnym terenie i nie za każdym razem w bezpośrednim pobliżu sprzętu. Daje nam możliwość to na przykład na jej wygodną zabudowę. W wypadku liny, dobór jest bezwarunkowo zależny od typu pracy danej wyciągarki. Mamy do wyboru liny stalowe albo syntetyczne. Wyższość lin syntetycznych wydaje się bezsprzeczna. Lina syntetyczna jest mniej ciężka ale również wygodniejsza w korzystaniu.

Nie obciąża, unosi się na tafli wody, a dodatkowo posiada odporność na zagniecenia. Lina syntetyczna nie gromadzi energii elektrycznej, zatem pozostaje absolutnie bezpieczna w przypadku uszkodzenia. Mimo wszystko nawet tutaj możemy zauważyć niektóre uciążliwości. Tego typu lina utrudnia oddawanie ciepła, podczas gdy wyciągarka pracuje, zamiast przewodzić izoluje wykonane ciepło. Zarazem okazuje się wrażliwa na szkody mechaniczne, w szczególności w styku z ostrymi towarami, czyli przy niebyt dbałym korzystaniu jej żywotność okazuje się niewielka. Lina żąda także umiejętnego zaplatania – w sklepach da się kupić zrobione komplety lin do założenia albo sam zaplot liny. A ponadto opłata nie zachęca, bowiem lina syntetyczna jest kosztowniejsza aniżeli jej stalowy odpowiednik. W czasie pracy z takiego typu liną musimy kupić dodatkowo konkretne prowadnice ślizgowe, które spełniają tę samą rolę jak rolki wykorzystywane przy linach stalowych.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.