Dobry shaker, czy dobry barman?

Czy shaker wystarczy, aby sporządzić dobrego drinka? Barmana wstrząsającego tym naczyniem widział chyba każdy bywalec pubów i obserwator pokazów barmańskich. Warto wiedzieć jednak, że ten podstawowy sprzęt barmański to nie wszystko, czym posługuje się barman- profesjonalista.

Inne narzędzia barmańskie

Barman musi mieć również miarkę. Stanowi to atrybut sprzętu barmańskiego i jest on niezbędny w każdym dobrym lokalu. Występują one w kilku rodzajach – stalowe, szklane, z podziałką lub bez niej. Sztuka barmańska opiera się na precyzji w doborze ilości i odpowiednich rodzajów składników. Do tego właśnie przydaje się miarka barmańska. Dzięki niej przygotowany drink, czy koktajl ma wspaniały smak. Wszelkie usługi barmańskie wymagają użycia dozownika inaczej zwanego nalewakiem. Jest on sprzętem obowiązkowym zwłaszcza w miejscach gdzie obsługiwanych jest wielu klientów. Dzięki jego użyciu barman może w pełni kontrolować ilości nalewanego napoju. O przelaniu poza kieliszek czy szklankę nie ma mowy. Żaden pokaz barmański nie może odbyć się bez wyciskarki do cytrusów. Każdy wie, że najsmakowitsze koktajle to te, które przygotowywane są na bazie świeżo wyciśniętych soków. Takie soki często stosowane są w pracy za barem zwłaszcza, gdy w krótkim czasie trzeba przygotować sporą liczbę koktajli. Nóż barmański, sitko barmańskie, moździerz (mudller) to inne, tak samo istotne sprzęty w pracy barmana. Wszystkie wspomagają jego pracę i dzięki nim koktajle i drinki nabierają odpowiedniej barwy, smaku, aromatu. Pozwala to na stworzenie napojów o najwyżej klasie, jakości.

Dobre narzędzia i produkty czynią dobrego barmana?

Można śmiało powiedzieć, że aby zostać dobrym barmanem trzeba umieć dobrze posługiwać się narzędziami swojej pracy. Nakładanie owoców, czy kostek lodu palcami jest niedopuszczalne i może oburzyć niejednego klienta. Dlatego koledzy i koleżanki barmani- nakładajcie je przeznaczonymi do tego szczypcami! Oczywiście wykwintny, fikuśny shaker nie jest jedynym warunkiem, aby zostać profesjonalistą w sztuce barmańskiej. Jednakże pewnym jest to, że wśród profesjonalistów w branży nie ma, ani jednego barmana, który nie potrafiłby posługiwać się wspomnianymi przyrządami.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.