Jak doczyścić przypaloną kuchenkę ze szklaną płytą?

Nowy sprzęt AGD dodaje kuchni blasku. Jeśli zainwestujesz w dobrą nowoczesną kuchenkę, z pewnością będziesz liczyć na to, że będzie ona nie tylko oszczędna i wygodna, ale również będzie się atrakcyjnie prezentować. Trudne zabrudzenia mogą jednak dość szybko popsuć efekt oraz niekorzystnie wpłynąć na higienę w kuchni, która jest przecież bardzo ważna podczas przygotowywania posiłków. Najgorsze do usunięcia są resztki jedzenia, które uległy przypaleniu na płycie kuchenki. W jaki sposób skutecznie je usunąć, by nie zniszczyć nowego sprzętu AGD?

Nowa lśniąca kuchenka ze szklaną płytą. Wyglądała tak pięknie – aż stało się. Kipiące mleko, rozlana zupa, budyń – zapiekły się na delikatnej błyszczącej powierzchni. Ja j e usunąć? Szczególnie w przypadku szklanej płyty używanie drapaków, skrobanie nożem czy stosowanie mocnych środków czyszczących do kuchni i łazienek jest niedozwolone. Takie zabiegi mogłyby porysować i zmatowić gładką polerowaną powierzchnię płyty kuchenki.

Co zatem zrobić? Nie wpadaj w panikę. Masz kilka sposobów do wyboru. W pierwszej kolejności sięgnij po łagodne środki czystości rozpuszczające tłuszcz. Takie właściwości mają przede wszystkim płyny do mycia naczyń. Spróbuj usunąć zabrudzenie miękką szmatką z detergentem. Nie szoruj ani nie drap przypalonych plam. Przyłóż mokrą ściereczkę i poczekaj, aż spalona skorupka zmięknie. Jeśli nie zależy ci na czasie, może pozostawić mokrą szmatkę na kilka godzin na zabrudzeniu.

Nie pomogło? Być może nie obejdzie się bez skrobania. Przed chwilą przeczytałeś, że jest niedozwolone w przypadku gładkiej, szczególnie szklanej płyty. Owszem, jednak istnieje pewien wyjątek. W sprzedaży dostępne są specjalne szpatułki do usuwania zabrudzeń ze szklanych kuchenek. Możesz sięgnąć po narzędzie dedykowane dla twojej kuchenki i pozbyć się spalenizny we w miarę bezpieczny sposób.

Jeśli łagodne środki czystości zawiodły, a skrobanie na nic się nie zdaje, nie sięgaj po mocne środki do czyszczenia kuchni i łazienki. Zawierają one drobinki, które mogą porysować delikatną powierzchnię, co w przypadku szklanej płyty może okazać się fatalne w skutkach. Możesz za to wybrać opcję pośrednią. Sięgnij po wybielającą pastę do zębów – nie tak inwazyjną jak środki czyszczące do kuchni, jednak również posiadającą niewielkie drobinki, które pomogą zdrapać zabrudzenie. Weź do ręki starą szczoteczkę do zębów i spróbuj ostrożnie pozbyć się zabrudzenia.

W przypadku przypalonej płyty szklanej musisz wykazać się cierpliwością. Jeśli nie będziesz działać pochopnie i wybierzesz dobre, łagodne środki czyszczące, twoja kuchenka z pewnością odzyska dawny blask.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Płyny do naczyń są niezastąpione. I tak na prawdę wcale nie trzeba używać prócz nich innych środków takich jak mleczka. Płyn do naczyń najlepiej usuwa tłuszcz i zaschnięte plamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.