Domy energooszczędne pasywne

Kryzys w kraju i rosnące ceny paliw płynnych spowodowały, że każdy z nas szuka oszczędności. Duże koszty nie wstrzymują nas jednak od inwestycji budowlanych. Staramy się jednak tak spełniać swoje marzenia, by ograniczyć jednocześnie wydatki na bieżące opłaty. Najbardziej dla naszych portfeli odczuwalne są miesiące zimowe i sezon grzewczy. Nikt nie wymyślił jeszcze sposobu na wyeliminowanie tego typu kosztów, natomiast można je znacznie ograniczyć, ale myśleć o tym trzeba już na etapie projektowania domu.

Domy energooszczędne pasywne mają za zadanie szukać źródeł ciepła w naturze i jednocześnie minimalizować możliwości ucieczki nagrzanego powietrza na zewnątrz. Z tego względu ich cechą charakterystyczną jest brak przeszkleń od strony północnej i duża ich ilość od południa. Pomieszczenia gospodarcze, garderoba i garaż mogą być usytuowane od północy, stanowiąc dodatkową izolację strefy mieszkalnej, natomiast pokoje, w których toczy się życie domowników mają być skierowane na południe.

Charakterystycznym elementem domów energooszczędnych pasywnych jest również bardzo gruba izolacja termiczna, sięgająca nawet 30 cm w przypadku ścian i 40 cm od strony dachu. Materiały użyte do ocieplenia domu powinny posiadać wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Trzeba zadbać o to, by budynek posiadał jak najmniej mostków termicznych, przez które może uciekać ciepło. Budowanie domu pasywnego warto zlecić profesjonalistom, bo każdy błąd konstrukcyjny będzie znacznie obniżał możliwości gromadzenia ciepła, a co za tym idzie, zmniejszał jego funkcjonalność i podwyższał późniejsze koszty utrzymania.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. B.Nowogrodzki pisze:

    mam zamiar rozpocząć budowę i znalazłem tu ciekawe wskazówki dziękuje za dobre podpowiedzi i napewno w miarę mozliwości polecę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.