Domy z drewna – czy warto je budować?

Domy drewniane były kiedyś najczęściej budowanymi domami, jednak wraz z rozwojem technologii budowy domów murowanych poszły one prawie zupełnie w zapomnienie. W Polsce budowało się je mniej więcej do połowy XX wieku, jednak od tego czasu nastąpił coraz większy rozwój technologii budowy domów murowanych i domy drewniane spadły na dalszy plan. Nie było to dobre posunięcie ponieważ domy drewniane mają wiele zalet, a często przewyższają pod wieloma względami domy murowane.

Domy z drewna – gdzie są popularne?

Domy w tej technologii buduje się głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Tam jednak buduje się je trochę inaczej, niż w Polsce. Jest to związane z innym klimatem i sposobem życia. Domy drewniane buduje się tam mniej odporne niż w Polsce, ponieważ ludzie częściej się przeprowadzają ponieważ znajdują w innym miejscu lepszą pracę. W związku z tym domów nie buduje się tam na całe życie i nie są one tak wytrzymałe jak polskie domy z drewna, gdzie domy buduje się na całe swoje życie, a także przynajmniej na część życia swoich dzieci. W Polsce domy drewniane budował się kiedyś najczęściej na terenach górskich i podgórskich i raczej na wsi, niż w mieście. Jednak w ostatnim czasie zmienia się to i domy z drewna i domy z bali można zauważyć również w okolicach nadmorskich czy na obrzeżach miast.

Domy z drewna – koszty budowy

Panuje powszechne przekonanie, że domy drewniane są drogie, Nie jest to jednak zgodne z prawdą, bowiem drewno jest w podobnej cenie do tradycyjnych materiałów budowlanych. Koszty budowy domów z drewna jest więc porównywalny do budowy domów tradycyjnych czyli murowanych. Rozważając koszty budowy domu warto przemyśleć również koszty jego późniejszego ogrzewania, bowiem mogą one się okazać o wiele wyższe niż w przypadku innego rodzaju domu. I tak porównując domy drewniane i domy murowane te pierwsze maja o wiele lepsze właściwości termiczne co powoduje, ze nie trzeba ich grzać aż tak bardzo jak domów murowanych, nie ma w ich przypadku również konieczności dodatkowego docieplania domu, ponieważ drewno jest wystarczającym materiałem izolacyjnym.

Domy z drewna – zalety

Zdrowy dom – drewno jest surowcem naturalnym, który ma naturalne doskonałe właściwości samo-regulacyjne. Powodują one, że w takim domu zawsze panuje odpowiednia wilgotność. W domach z drewna panuje również swoisty mikroklimat, którego nie sposób spotkać w żadnym innym domu.

Krótki czas budowy – domy drewniane zbudować można nawet w ciągu kilku dni jeśli jest to dom prefabrykowany.

Możliwość budowy w zimie – domy z drewna buduje się w suchej technologii, co pozwala na budowania nawet podczas panowania na zewnątrz ujemnych temperatur i opadów śniegu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.