Doradca podatkowy czy księgowość on-line?

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy

Prowadzenie księgowości on-line stało się ostatnio bardzo popularne, szczególnie wśród mikro i małych przedsiębiorstw. Zalet takiego rozwiązania jest kilka: samodzielne tworzenie faktur VAT, generowanie listy płac pracowników, sporządzanie elektronicznych deklaracji podatkowych – a to wszystko za pomocą Internetu. Przedsiębiorców kuszą niskie koszty prowadzenia księgowości, za które doradca podatkowy wziąłby znacznie większą kwotę.

Cena za dostęp do platformy, oferującej samodzielne prowadzenie księgowości rozpoczyna się od około 30 złotych, a cena będzie wzrastać przy wykupowaniu dostępu do kolejnych funkcji. Biuro rachunkowe za taką samą działalność z pewnością policzy sobie znacznie więcej, ponieważ angażuje czas swoich pracowników. Miesięczne ceny, w zależności od miasta i zakresu działalności, mogą osiągać nawet kilkaset złotych. Oszczędność wydaje się więc wyraźna. Jak to wygląda jednak w praktyce?

Prowadzenie księgowości on-line może rzeczywiście się sprawdzić. Dotyczy to jednak osób, prowadzących stosunkowo niewielką działalność, które posiadają pewną wiedzę z zakresu księgowości, rachunkowości i rozliczeń podatkowych. Dla przedsiębiorców, którzy prowadzą większą firmę, a o zagadnieniach księgowych wiedzą niewiele lub nic, takie rozwiązanie może na dłuższą metę okazać się poważną stratą pieniędzy. Przede wszystkim dlatego, że czas, jaki sam przedsiębiorca poświęca na prowadzenie księgowości, mógłby spożytkować na pracę rozwijającą firmę i przynoszącą dochody. W takich przypadkach warto zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem byłby doradca podatkowy.

Warto pamiętać, że doradca podatkowy oferuje swoim klientom swoją wieloletnią wiedzę i doświadczenie. I to jest największa przewaga, jaką biura rachunkowe mają nad portalami internetowymi. Mogą bowiem udzielić porady, zastosować pewne strategie podatkowe. Doradca podatkowy również bierze odpowiedzialność za swoje działania, zwalniając z nich przedsiębiorcę. Jeśli nie posiada on wystarczającej wiedzy i z tego powodu inspektorzy, przeprowadzający kontrolę, pociągną go do odpowiedzialności, będzie on musiał ponieść konsekwencje. Biura rachunkowe posiadają natomiast obowiązkowe ubezpieczenie OC, które uchroni je przed dużymi kosztami ewentualnych błędów.

Usługi, jakie prowadzi księgowy lub doradca podatkowy, są ponadto obejmowane promocjami, szczególnie dla stałych klientów. Bardzo wiele z takich firm oferuje nawet 50-procentowe obniżki dla osób, zakładających działalność gospodarczą. Formalności związanych z otwieraniem własnego biznesu jest bardzo wiele, dlatego zatrudnienie w takich sytuacjach biura rachunkowego może pomóc zaoszczędzić czas i przeznaczyć go na rozwijanie działalności. Warto przy tym pamiętać, że doradca podatkowy ma również prawo do reprezentowania swojego klienta w urzędach i instytucjach. Rola przedsiębiorcy w prowadzeniu księgowości jest zatem ograniczona do minimum.

Ułatwienia, jakie oferuje w dzisiejszych czasach Internet, są ogromne i otwierają przed jego użytkownikami nowe możliwości. Warto jednak dokładnie przemyśleć sprawy, związane z korzystaniem z tych możliwości, szczególnie kiedy w grę wchodzą finanse.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.