Doradca podatkowy – niezbędny czy tylko przydatny?


doradca podatkowy DrezdenkoKażdy przedsiębiorca, na początku swojej działalności, musi zadać sobie to pytanie. Czy zająć się finansami oraz księgowością samodzielnie, czy zatrudnić specjalistę, który, jak każdy wykwalifikowany i doświadczony doradca podatkowy Drezdenko, będzie działał na korzyść jego firmy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i z w dużej mierze zależy od osoby, która prowadzi własny biznes.

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi jedno- lub kilkuosobową firmę i posiada pewną wiedzę z zakresu prowadzenia księgowości, rozliczania podatków, sporządzania rozliczeń i umów, wówczas zatrudnianie dodatkowej osoby na stanowisku doradca podatkowy Drezdenko może okazać się zbędne. Co jednak w przypadku przedsiębiorców, którzy nie mają pojęcia o księgowości i wystawianiu rachunków? Oczywiście tutaj niezbędne jest podjęcie decyzji – czy będzie się ona przyuczała, czy nie. W przypadku małych przedsiębiorstw, wiedza do opanowania nie jest ogromna i poświęcenie pewnej ilości czasu może owocować jej poszerzaniu się. Internet zawiera mnóstwo informacji na ten temat i można zdobywać ją samodzielnie, można też zapisać się na kurs. Warto wówczas zorientować się, jakie kursy – najlepiej z unijnych funduszy – realizuje lokalny urząd pracy.

Każdy prowadzący swoją działalność musi jednak wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt. Mianowicie, nawet w przypadku niewielkiej firmy, może się okazać, że uczenie się prowadzenia księgowości będzie kosztowało przedsiębiorcę dużo czasu. A, jak wiadomo, czas to pieniądz. Szczególnie, kiedy jest się swoim własnym szefem. Trzeba zatem określić, czy jesteśmy w stanie samodzielnie taką wiedzę zdobyć, bez uszczerbku na zarobkach? Inną kwestią jest natomiast prawdopodobieństwo popełnienia błędów. Zatrudnienie specjalisty ma w tym przypadku znaczną przewagę – doradca podatkowy Drezdenko jest ubezpieczony i nawet, jeśli popełni błąd, przedsiębiorca nie odczuje strat na własnej skórze. Uniknie też kontroli ze strony urzędów skarbowych i innych instytucji, które mogą dostrzec nieprawidłowości.

W przypadku małych przedsiębiorstw warto jeszcze rozpatrzyć jedną możliwość – zatrudnienia księgowej. Podobnie, jak doradca podatkowy, taka osoba może pracować na odległość i trzymać pieczę nad dokumentacją firmy oraz jej finansami. Wiedza księgowego może okazać się wystarczająca, szczególnie jeśli w grę nie wchodzi optymalizacja podatkowa i ewentualne rozliczanie kosztów w rozliczeniu podatkowym.

Inaczej dylemat o zatrudnieniu doradcy podatkowego wygląda w przypadku średnich i dużych przedsiębiorstw. Właściciele takich firm, poza pytaniami, jakie powinien sobie postawić każdy inny prowadzący biznes, muszą rozważyć, w jakim stopniu są w stanie zaangażować się w kwestie księgowo-podatkowe swojej działalności. Bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego oraz doświadczenia, sprawy finansowe mogą zajmować takiej osobie zbyt dużo czasu. Dla rozwoju biznesu doradca podatkowy Drezdenko jest w takich przypadkach znacznie lepszym rozwiązaniem.

Wielu przedsiębiorców rozważa także zatrudnienie własnego księgowego, zamiast zlecać takie usługi firmie zewnętrznej. Takie rozwiązanie może okazać się korzystne, kiedy chcemy mieć bieżący wgląd w dokumentację firmy. Warto jednak upewnić się, że osoba zatrudniona na stanowisku księgowego firmy, posiada wystarczającą wiedzę również z zakresu prawa podatkowego. Tym, co bowiem odróżnia i decyduje o przewadze doradcy nad księgowym, jest jego merytoryczne przygotowanie do przeprowadzania optymalizacji podatkowej. Dla przedsiębiorcy może to oznaczać ogromne oszczędności w skali roku. Warto również pamiętać, że doradca podatkowy Drezdenko to tylko osoba, zajmująca się księgowością. Ma ona uprawnienia do prowadzenia kadr i płac, reprezentowania przedsiębiorcy w instytucjach (dzięki czemu nie musi on tracić czasu na stanie w kolejkach w urzędach), sporządzania umów, czy rozliczania rachunków.

Doradca podatkowy nie jest zatem niezbędny, ale może okazać się bardzo przydatny. Chęć ograniczenia wydatków zmusza często przedsiębiorców do oszczędności w tym zakresie, jednak zapominają oni o tym, że doradca podatkowy Drezdenko może przychody firmy pomnożyć. Kwestia jest zatem warta rozpatrzenia. Szczególnie, że stali klienci doradców otrzymują ceny promocyjne. Ostatecznie może się okazać więc, że zatrudnienie takiego specjalisty przynosi więcej zysków, niż strat.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.