Druk 3D – czy to możliwe?

Za pomocą druku 3D potrafimy własnoręcznie kreować plus produkować artykuły o przedziwnych kształtach i nie tylko. Drukowane zabawki, biżuteria, szafki, a nawet żywność to pomysły, o których nawet nie marzyliśmy.

Druk 3D wynaleziono i w połowie opatentowano już w latach 80 ubiegłego wieku, w postaci stereolitografii. Od lat 90. jest wykorzystywany poprzez wojsko, branżę projektową w prototypowaniu schematów przemysłowych czy też realizowanie makiet, a od czasu do czasu także przez artystów. Dopiero niedawno pozostał odkryty przez poważniejsze społeczności i od razu ogłoszony przez mass media 3 rewolucją przemysłową, między innymi dzięki wygaśnięciu dużej liczby patentów. Natychmiastowe upowszechnienie oraz masowa produkcja tanich drukarek 3D sprawia, iż umożliwią domowe wytwarzanie bądź kopiowanie przedmiotów zaprojektowanych własnoręcznie lub przesłanych poprzez globalną sieć.

Technologia drukowania 3D polega na stworzeniu danej rzeczy poprzez odpowiednie uformowanie materiału, w zgodzie z pomysłem wprowadzonym do programu komputerowego. Tym sposobem moglibyśmy robić przykładowo figurkę, zabawkę, kubek, torebkę. Sam sprzęt nie trzeba zaliczać do pogmatwanych, ponieważ składa się z dyszy rozprowadzających tworzywo sztuczne, nagrzanych do ok. 230 stopni C oraz tacy grzejnej, która nagrzana chroni artykuł budulcowy przed przywieraniem do podłoża. Przyszykowany wzór, przykładowo na papierze, pozostaje przeniesiony do graficznego programu, gdzie jest on korygowany oraz należyty do sprzętu. W kolejnym kroku trafia on do szczególnego programu dzielącego go na kilkadziesiąt, a choćby paręset warstw, które po kolei są budowane warstwa po warstwie, z dołu do góry. Co intrygujące, w ten sposób otrzymany obiekt może być od nowa stopiony i zastosowany do zrobienia totalnie nowatorskiej rzeczy.

Zaletą drukowania 3D jest prędkość powstawania nowych towarów. Hamulcem jednakże zostaje sam dobór materiału do produkcji obiektu, wydatek sprzętu plus nietrwałość wytworów, w wypadku większych a także dużo bardziej eksploatowanych produktów. Jednakże jest to płaszczyzna, która wciąż się stymuluje i może przynieść firmom sporo korzyści. Takie wykorzystanie nowej techniki jest korzyścią dla zwyczajnych obywateli, gdyż zezwala im pobawić się w kreatora a także projektanta, w trakcie sporządzania prostych towarów użytkowych.

Istnieją głosy, iż drukowanie 3D może przysporzyć się do wytwórczości wyrobów w domu i zaniechania kupienia rzeczy sporządzanych poprzez firmy. Fakt ten nie stanowi jednakże niebezpieczeństwa dla przedsiębiorstw, bowiem obsługa owych urządzeń wymaga znajomości rysunku, specjalnych programów oraz uczucia estetyki, co nie jest prawdopodobne do przyswojenia w niedługim czasie, za to wymusza dużej liczby lat pracy. Z jednej strony to rewelacyjna zabawka, natomiast z innej to klucz do ułatwienia wytwórczości ogromnej ilości technologicznych komponentów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.