Duńskie piece kominkowe – design, ergonomia, opłacalność

Nie bez znaczenia jest fakt iż duńska tradycja wytwarzania profesjonalnych, nowoczesnych kominków sięga już kilkudziesięciu lat. W tym czasie rzemieślnicy zdołali doprowadzić swój warsztat pracy do perfekcji. Piece oraz kasety kominkowe duńskiej produkcji zachwalane są dziś na całym świecie. Czy słusznie? Skupiając się na podstawowych aspektach tych kominków postarajmy się zweryfikować tę opinię.

westfire 23p

Wygląd
W tym względzie piece duńskie w rzeczy samej nie mają sobie równych. Dbają o to projektanci światowej sławy jak chociażby Jacob Jensen, Niels Hvass, Christina Strand, Anders Fasterhold. W rezultacie skandynawska estetyka zbiera wiele nagród przyznawanych za design. Można na przykład wyszczególnić znane w branży tytuły, jak: Reddot Design Award, Design Plus, czy Designpreis.

Komfort użytkowania
W opisach duńskich produktów często wymieniane są oryginalne skandynawskie patenty: zimna rączka, czysta szyba, łatwa regulacja dopływu powietrza do paleniska, minimalna ilość wytwarzanego popiołu za sprawą niemal całkowitego spalania. Te atrybuty zdecydowanie wyróżniają te piece.

Ekonomia
Specyfiką duńskich kominków są małe komory spalania. Wyłącznie w takiej konstrukcji uzyskuje się ten fenomenalny widok ognia, przy zachowaniu czystej szyby i wnętrza paleniska. Produkowane przez Duńczyków komory spalają paliwo w dość długim czasie jednocześnie pozwalając na zachowanie niskiego poziomu zużycia drewna. W tej kwestii warto zaznaczyć, że aktualnie bardzo precyzyjnie określa się zakres regulacji mocy w rezultacie dając klientom sposobność dokładnego zaadaptowania kominku do wielkości wnętrza w którym ma się on znajdować.

Co z ekologią?
Duńczycy przywiązują szczególną wagę do ekologii. Współcześnie większość produkowanych pieców może poszczycić się wyróżnieniem Nordic Eco-label („Biały łabędź”) świadczącym o przestrzeganiu restrykcyjnych norm czystości spalin oraz ekologicznym procesie produkcji.

Planując zakup kominka polecam przejrzeć zdjęcia pieców sławnych na całym świecie firm, jak: Scan, Westfire, Bekkasinen, czy Heta. Biorąć pod uwagę aspekty użytkowe, ekonomiczne i design duńskich kominków, wskazane byłoby choć rozważyć ofertę bogatą w nowoczesne rozwiązania skandynawskich architektów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.