Gra na gitarze – zacznij od dziś!

Gra na gitarze to rozległy temat, pomimo tego w tym krótkim tekście podejmę próbę spojrzenia na to mocno pobieżnie i pokazać najistotniejsze punkty na których trzeba się skupić, jeśli chcesz świetnie grać. Nie jest ważne czy jest to gra na gitarze elektrycznej, akustycznej czy innej – reguły są uniwersalne.

Skupiaj się na jednym elemencie, a gra na gitarze stanie się dużo prostsza…

Nauką, jaką ciąglę słyszę szkoląc się na akademii muzycznej jest to, żeby skupiać się jedynie na pojedynczym elemencie w danej chwili w czasie grania.

1179689__1

Załóżmy, że chcesz nauczyć się grać podstawowe akordy. Nie zrobisz tego w krótkim czasie, jak będziesz po prostu siadał , brał do dłoni „wiosło” i je zwyczajnie grał (albo raczej starał się grać).

Potrzebujesz odizolować niezwykle mały element i ćwiczyć go niezależnie. Np. na początku weź jeden akord i ćwicz prezycyjne łapanie go. Nie koncentrujesz się teraz na szybkości, jedynie chwytasz chwyt i gdy wreszcie czysto zabrzmi, puszczasz i znowu chwytasz itp.

Kolejny przykład to ćwiczenie szybkiego grania gam. Bardzo często gitarzyści włączają metronom i ćwiczą skale z góry na dół. Kiedy im wyjdzie to zwiększają tempo i tak chcą opanować szybkie granie.

Ale niestety nie jest to optymalna i szybka metoda. Często bywa tak, że dane fragmenty sprawiają nam problem i są w pewien sposób wąskim gardłem. Musimy podzielić ćwiczenie na małe elementy i pracować nad nimi oddzielnie. Np. wziąć tylko kawałek skali grany na 3 i 4 strunie i ćwiczyć tylko go.

Ujmując to inaczej:

potrzebujesz wiedzieć co byś powiedział, gdyby ktoś spytał Cię „co konkretnie teraz ćwiczysz” – jeśli odpowiedź to byłby jeden czy dwa wyrazy (np. szybkość, improwizację, akord E) to znaczy, że niewłaściwie uczysz się grać.

Musisz praktykować na tyle małe zagadnienie, że jego opisanie zajmie przynajmniej pare zdań (oczywiście jest to taka prosta zasada i być może znajdą się od niej wyjątki). Może to być np: precyzyjne zmienianie miedzy chwytem F i B lub solówki z użyciem jedynie interwału sekundy.

Poświęciłem cały artykuł na przedstawienie tego tematu, ponieważ jest to bardzo ważne, aby Twoja gra na gitarze i nauka były efektywne i dawały wyniki. Pamiętaj – rozłóż naukę na małe elementy i pracuj nad każdym z nich niezależnie.

Słowo „izolacja” powinno stać się Twoim ulubionym, jak chcesz naprawdę świetnie wyśmienicie na gitarze!
Liczę, że zastosujesz tę zasadę od teraz i za kilka dni podzielisz się ze mną wynikami, jakie to przyniesie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.