Grywalizacja na konferencji

Konferencja

Czym właściwie jest grywalizacja? To ostatnio bardzo popularne pojęcie, znane również jako gryfikacja czy gamifikacja. Po raz pierwszy terminu użyto na łamach New York Times ogłaszając go trendem 2010 roku. Od tego czasu mechanizm zjawiska coraz śmielej wykorzystuje się także w innych krajach, także w Polsce. To nic innego jak technika, która powstała na gruncie gier komputerowych wynikająca z fabuły.

Głównym założeniem grywalizacji jest sterowanie ludzkim mechanizmem, modyfikując ich zachowania w życiowych sytuacjach. Celem tego procesu jest zwiększenie zaangażowania. Mechanizm działania jest prosty. Autor projektu poprzez zastosowanie odpowiednich zabiegów steruje ludzkimi zachowaniami wprowadzając ich w stan zaangażowania, nawet jeśli początkowo uznawali wykonanie określonego zadania za nudne i monotonne. Zadaniem gryfikacji jest zmiana projektu w grę, która daje wszystkim uczestnikom radość i przyjemność z pokonywania etapów. W procesie grywalizacji głównym założeniem jest wykonanie zadania lub pokonanie wyzwania jakie stawia przed uczestnikiem lub grupą autor projektu.

Grywalizacja jest doskonałą formą zarówno współpracy jak i elementem rywalizacji. Rozważania na temat samej nazwy tego procesu pojawiają się także w trakcie spotkań zawodowych, procesów edukacyjnych i na konferencjach. Grywalizacja to przyszłość marketingu, a przyszłość ta zbliża się wielkimi krokami. Warto jest więc przygotować się do tego procesu pokonując kolejne etapy. Duże firmy i korporacje coraz chętniej korzystają z mechanizmu rywalizacji, który wdraża grywalizacja konferencji. Pierwszym krokiem jest napisanie odpowiedniego projektu. Nie może to być coś wyimaginowanego, bowiem pracownicy będą efektywniej pracować kiedy osiągnięcie danego celu będzie realnym zamierzeniem. Następnie warto podzielić grupę na podzespoły, w których będą opracowywać etapy realizacji projektu. To doskonały sposób, aby zmobilizować pracowników do podjęcia aktywności.

Autor projektu przedstawia główne założenie, które powinno być zrealizowane, określa także zasady, cele i czas w jakim powinno się wykonać zadanie. Wszystko to wygląda jak instrukcja do gry, z tym, że rzecz się dzieje w realnym świecie, a z osiągnietgeo celu zyskamy realne profity. Punktem wspólnym jest osiągnięcie danego celu poprzez zastosowanie odpowiednich kroków, które przybliżają do sukcesu. Technika rywalizacji coraz częściej wykorzystywana jest w praktyce bowiem zauważono, że w trakcie pracy zespoły chętnie nawiązują kontakt co sprzyja nawiązaniu i utrzymaniu pozytywnych stosunków w miejscu pracy. To także moment, w którym można skonfrontować swoje myślenie oraz przeprowadzić konstruktywną dyskusję czy burzę mózgów. Wszystkie te działania motywują do podejmowania kolejnych projektów.

Grywalizacja jest chętnie wykorzystywana w dużych skupiskach ludzi, gdzie pomiar ich sił, motywacji, kwalifikacji i zamiarów przekłada się na realny sukces przedsiębiorstwa. Jest metodą, którą chwalą zarówno szefowie dużych korporacji jak i trenerzy personalni. W ich opinii metoda jest hitem łączącym rywalizacje ze współpracą, zgodnie twierdzą, że takiej techniki brakowało w dziedzinie marketingu i nie tylko. Ostatnie badania wskazują, że metoda rywalizacji jest na samych szczytach technologicznych, konkurując z innowacyjnymi działaniami takimi jak np. druk 3D.

Artykuł przygotowany przez firmę Companion Sp. z o.o.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.