Guwernantka, czyli ktoś więcej niż opiekunka. Jakie cechy powinna posiadać

Każdy z nas ma inne wymagania i oczekiwania stawiane przed osobami, które będą zajmowały się naszymi dziećmi. Dla niektórych priorytetem jest cena opieki świadczonej przez opiekunki. Dla innych jest to posiadanie wysokich kwalifikacji lub możliwość nauki połączona z wychowywaniem czy opieką. Szczególnie w większych miastach coraz większą popularnością cieszą się wykwalifikowane guwernantki. Wiele osób traktuje takie rozwiązanie jako troska o przyszłość dziecka i€“ lepszy start w szkole i społeczeństwie.

Odpowiednio wykwalifikowane guwernantki będą postępować z naszym dzieckiem w myśl zasady „bawić ucząc uczyć bawiąc”, dzięki czemu czas jaki wspólnie spędzą z pociechą z jednej strony dostarczy dziecku nowej wiedzy ucząc je nowych umiejętności, z drugiej natomiast umożliwi bardzo przyjemne spędzenie czasu na rozwojowych zabawach.

Jaka guwernantka będzie najodpowiedniejsza? Jakie cechy i umiejętności powinna posiadać?

Najlepsza guwernantka to taka, która posiada dobre kwalifikacje i polecana jest przez innych rodziców. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z oferty jednej z nich, warto jest dowiedzieć się jakie cechy mają poszczególne z nich. Najłatwiej zweryfikować to za pośrednictwem ogłoszeń umieszczanych w internecie. Odnalezienie ich powinno stać się punktem wyjścia w dalszych poszukiwaniach. Szukajmy więc na portalach dla rodziców, na stronach z ogłoszeniami, ale też postarajmy się dotrzeć do firm i organizacji zrzeszających opiekunki, nianie oraz guwernantki.

Poza najwyższymi kompetencjami oraz dużym doświadczeniem zawodowym, które powinno być podparte odpowiednimi referencjami, opiekunka powinna posiadać specjalistyczne wykształcenie kierunkowe. Ważne jest więc, by miała przygotowanie pedagogiczne lub odbyty chociażby odpowiedni kurs. Niezwykle ważna w naszych czasach jest znajomość języków obcych. Zwróćmy więc uwagę na to, czy potencjalna opiekunka posiada zdolność nauki języka naszego dziecka. Wiele osób na takim stanowisku posiada ponadto umiejętność gry i nauczki na instrumentach muzycznych, rozwinięte zdolności wokalne czy też plastyczne.

Weźmy pod uwagę również to, czy osoba taka ma wysoką kulturę osobistą oraz czy posiada charakter odpowiedni do pracy z naszym dzieckiem. Niektóre z tych cech możemy zweryfikować dzięki posiadanym certyfikatom, odbytym kursom czy referencjom wystawianym przez rodziców dzieci, które w przeszłości korzystały z usług danej guwernantki. Niektóre cechy możemy zweryfikować jednak jedynie podczas spotkania. Jeśli dokonujemy poszukiwań po raz pierwszy, warto jest spotkać się z różnymi osobami, porównać między sobą ich nastawienie, kwalifikacje i usposobienie. Zdarza się, że raz nasza guwernantka będzie się opiekowała dzieckiem przez lata  – aż do momentu, gdy przyjdzie chwila na rozpoczęcie przez nie edukacji. Dokonajmy wszelkich starań, by odnaleźć najlepszą specjalistkę, co przyniesie wiele korzyści i dobrze przygotuje dziecko do rozpoczęcia nauki szkolnej.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.