Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej jest istotnym elementem kompleksowego dbania o swoje zdrowie. Stan uzębienia to nie tylko kwestia estetyki (bardzo ważna), ale również naszego zdrowia. Nieleczone choroby zębów mogą przyczyniać się m.in. do zatrucia organizmu czy problemów z sercem. Nie warto więc lekceważyć tego problemu.

Jak wynika z badań regularnie prowadzonych w naszym kraju, większość Polaków boi się dentysty i unika wizyt u stomatologa jak ognia. Kojarzą nam się z widokiem wierteł, nieprzyjemnymi odgłosami, a przede wszystkim z bólem. A wystarczyły 2 wizyty kontrolne w roku, aby mieć kontrolę nad stanem zdrowia naszej jamy ustnej i mieć spokój w tym zakresie. Systematyczne wizyty u dentysty pozwalają wyeliminować bieżące ubytki i szybko reagować w razie zaistniałych problemów. W ten sposób możemy ustrzec się dużych dolegliwości bólowych, które wiążą się z wieloletnimi zaniedbaniami.

Polak pojawia się w gabinecie dentystycznym w momencie, gdy pojawia się ból, a często dopiero po wielotygodniowych próbach poradzenia sobie z bólem samodzielnie. Trzeba pamiętać, że ból jest sygnałem ostrzegawczym, symptomem problemów. Zażywanie tabletek przeciwbólowych niczego tu nie naprawi, a wręcz można sobie zaszkodzić.

Nasze uzębienie z wiekiem popada w coraz gorszy stan, pojawia się próchnica, ubytki, parodontoza, różnego rodzaju choroby dziąseł. Jak dbać o zęby i jamę ustną na co dzień?

– Ważne jest mycie zębów zwłaszcza przed snem oraz po dużych posiłkach. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto przynajmniej zaopatrzyć się w gumy do żucia, które pozwolą pozbyć się resztek jedzenia.

– Używanie nici dentystycznej, pozwalającej usunąć resztki z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.

– Unikanie słodyczy.

– Stosowanie dopasowanej do swoich potrzeb pasty do zębów, np. na nadwrażliwe zęby itp.

– Gryzienie twardych produktów spożywczych, np. orzechów.

Oczywiście wiele osób ma uwarunkowane genetycznie skłonności do problemów z zębami, jednak codzienną profilaktyką i dobrymi nawykami możemy zdecydowanie polepszyć stan swojej jamy ustnej i minimalizować ewentualne zagrożenia.

Nowoczesne wiertła stomatologiczne (więcej tutaj), różnego rodzaju narzędzia, sprzęty, lasery umożliwiają dentystom skuteczne leczenie, ale zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.