Historia cięcia plazmą

W rozwijającej się technologii niezwykle szybko zaczęły pojawiać się nowe produkty, których podstawowym zadaniem jest uproszczenie pracy operatorom. Innowacyjne, wielkie maszyny używane na budowie i znacznie mniejsze urządzenia podporządkowały sobie obecny świat.

Jest to rzecz naturalna, że ludzie poszukują nowych rozwiązań. Za pomocą współczesnej nauce oraz wykorzystaniu zaawansowanych mechanizmów, fizyczna praca stała się coraz lżejsza. Takie zjawisko możemy zaobserwować w wielu dziedzinach gospodarczych, w przemyśle oraz budownictwie. Wśród wielu odmiennych sprzętów oraz urządzeń modernizację dostrzegamy także w spawalnictwie. Spawarka i przecinarka jest narzędziem skomplikowanym w obsłudze. Wymagają od spawacza nie tylko sporych kompetencji, ale również nakładu własnej siły. Dzięki zastosowaniu udogodnień technicznych, spawanie staje się prawie przyjemnością.

Wśród nowszych rozwiązań stało się cięcie plazmowe, które w pracy stosuje łuk plazmowy. Swoje wykorzystanie znalazło już w poprzednim wieku lat 50-tych. Z upływem czasu wykorzystanie spawarki plazmowej stało się bardzo popularne, a w niektórych sektorach technologicznych znacząco wyprzedzało cięcie laserowe oraz gazowe. W swoim funkcjonowaniu spawarki te stosują gaz, który cechuje się bardzo dużą przewodnością cieplną. Dlatego też w cięciu plazmowym stosuje się takie gazy jak argon, wodór, azot, a nawet tlen.

Podczas spawania plazmą spawarka funkcjonuje w podobny sposób jak spawarka gazowa. Plazmotwórczy gaz przepływa przez łuk elektryczny, następnie ulega jonizacji i zagęszczeniu mocy. W ten sposób wytwarza się strumień plazmy, który skierowany jest w stronę tworzywa. Wysoka temperatura i siła strumienia plazmy sprawia, że surowiec roztapia się i równocześnie jest wydmuchiwany ze szczeliny.

Cięcie plazmowe zazwyczaj wykorzystywane jest tam, gdzie standardowa spawarka może zawieść. Często wykorzystywane są do cięcia stali niskowęglowej i wysokostopowej, aluminium, miedzi oraz innych metali oraz ich stopów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.