Historia jacuzzi

Chcąc mówić o historii popularnych dziś wanien z hydromasażem, które znajdują się w każdym ośrodku SPA oraz w wielu domach prywatnych, trzeba najpierw nakreślić ogólną historię hydroterapii. Jest ona zawiła i bardzo rozbudowana, wystarczy jednak skupić się na kilku głównych faktach, by zrozumieć, dlaczego minibaseny spa stały się tak popularne.

Wodolecznictwo – bo tak również bywa określana hydroterapia – sięga swą historią aż do czasów antycznych. Starożytne cywilizacje: Egipt, Chiny, Japonia wykorzystywały wodę do poprawy samopoczucia. W starożytnym Rzymie popularność zyskały łaźnie parowe, stanowiące jeden z głównych ośrodków życia kulturalnego. Przez wiele wieków lecznicze właściwości wody były wykorzystywane raczej sporadycznie i na niezbyt szeroką skalę. Gdy do powszechnego użycia wkroczyły łazienki, woda była postrzegana jako środek do usuwania brudu. Dopiero w XIX wieku ponownie odkryto i doceniono terapeutyczne właściwości wody. Doktor Vincent Priessnitz utworzył ośrodek leczniczy, w którym jedną z metod leczenia chorych było polewanie ich lodowatą wodą wprost z górskiego strumienia. W miarę upływu lat metody doktora ewoluowały i przybierały coraz to nową postać. Z czasem popularne stały się zabiegi z wykorzystaniem wody ciepłej, zaczęto także stosować zabiegi polegające na traktowaniu pacjentów naprzemiennymi biczami ciepłej i zimnej wody. Pewnego usystematyzowania metod leczenia za pomocą wody dokonał niemiecki hydroterapeuta, Sebastian Kneipp. Wciąż nie do końca odkrytą odmianą hydroterapii pozostawały hydromasaże, a wynikało to przede wszystkim z barier technologicznych.

I tak pewnie byłoby nadal, gdyby nie zasługa włoskiej rodziny Jacuzzi, która w XX wieku wyemigrowała do USA. Siedmiu braci noszących to nazwisko to grupa wybitnych wynalazców. Początkowo bracia Jacuzzi zajmowali się podzespołami hydraulicznymi pomp lotniczych, jednak obszar ich działalności z czasem obejmował kolejne dziedziny. W 1925 roku bracia Jacuzzi wykorzystali pompę zanurzeniową do sprawniejszego i bardziej efektywnego pozyskiwania wody z głębokich studni, co znacznie usprawniło pracę na plantacjach pomarańczy, znajdujących się w Kalifornii. Być może na tym włoska rodzina by poprzestała, gdyby los nie sprawił, iż syn jednego z braci zachorował na reumatoidalne zapalenie stawów. Efektem prac nad urządzeniem, które poprawiłoby stan zdrowia i samopoczucie chorego była przenośna pompa J-300, którą uznaje się za pierwsze jacuzzi, jednak urządzenie zbliżone do znanych nam dziś wanien z hydromasażem wyprodukowano dopiero w 1970 roku.

Od tego czasu jacuzzi wciąż ewoluowało, a kolejni wynalazcy prześcigali się w pomysłach na udoskonalenie minibasenu. Przez następne lata z urządzenia do zabudowy, wymagającego dodatkowego pomieszczenia na maszynownię, jacuzzi przekształciło się także w formę bardziej dostępną dla użytkowników – przyjęło postać wolnostojącego minibasenu, który bez trudu można zainstalować we własnym domu lub ogrodzie. W 1979 roku swoją fabrykę w Kalifornii otwiera firma Sundance, która szybko staje się światowym liderem w produkcji jacuzzi najwyższej jakości. Od tej pory rozwój technologiczny urządzenia jest błyskawiczny. Dziś jacuzzi znajduje się w każdym ośrodku SPA, hotelu o podwyższonym standardzie, a także w prywatnych posiadłościach ludzi z wyższych klas społecznych. Nowoczesne urządzenia posiadają wiele dodatkowych udogodnień, jak np. odpowiednio wyprofilowane zagłówki, wbudowane oświetlenie, czy specjalne dysze do aromaterapii.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.