Inteligentny dom – co to są sceny?

Scena to bardzo często przewijające się słowo w opisach działania inteligentnego domu. Jednakże, nie zawsze jest to dobrze (jeśli w ogóle) wyjaśnione. W tym artykule wyjaśnimy czym są te sceny i czy mają coś wspólnego z teatrem i filmem. Zapraszamy do lektury.

Sceny, zwane także scenariuszami, są to zaplanowane działania wszystkich zintegrowanych urządzeń elektrycznych, grzewczych i innych, znajdujących się w domu. Za ich pomocą sterujemy równocześnie kilkoma różnymi urządzeniami. Tworzenie scen wygląda trochę jak reżyserowanie filmu lub sztuki teatralnej. Nasz inteligentny dom to film, na który składają się poszczególne sceny. O tym jak będą wyglądać dane sceny, co się ma w nich znaleźć, jakie detale zostaną umieszczone, decyduje reżyser, czyli Ty. Podobnie jak podczas kręcenia filmu, każda scena ma własną nazwę, dzięki której reżyser może ją bez problemu odnaleźć na liście.

No dobrze, ale po co mi to w inteligentnym domu?

Sceny są podstawą funkcjonowania inteligentnego domu, gdyż dzięki nim, dom nabywa swoją inteligencję, wie co robić w danej chwili i jak reagować na zmieniające się warunki i potrzeby. Nasze życie składa się z codziennych czynności, czyli swego rodzaju scen, które można przenieść do inteligentnego domu. Weźmy na przykład scenę o nazwie „romantyczna kolacja”. Ty jako reżyser ustalasz, jakie ma być natężenie światła, kiedy ma się włączyć muzyka oraz jak głośno ma grać, czy rolety w oknach mają być opuszczone, czy oświetlenie LED ma zmieniać barwy dostosowując się do panującego nastroju.

Sceny można aktywować ręcznie lub zaprogramować działanie automatyczne. Jako przykład sterowania ręcznego, można podać scenę o nazwie „wyłącz wszystko”. Zapomniałeś wyłączyć telewizora i uzbroić alarm? Jednym naciśnięciem wyłączysz wszystkie urządzenia elektryczne, uzbroisz alarm i zamkniesz bramę wjazdową.

Jako przykład automatycznego działania posłużymy się sceną o nazwie „pobudka”. Inteligentny dom sprawdza pogodę, a następnie ustawia odpowiednią temperaturę w budynku, abyś obudził się w przyjemnym cieple. Następnie, Twój dom budzi Cię dźwiękami ulubionej muzyki. W międzyczasie rolety są automatycznie podnoszone. W porze zimowej, kiedy rano jest jeszcze ciemno, Twój dom włącza oświetlenie na 30% i stopniowo zwiększa natężenie, aby przystosować Twój wzrok. Dom wyczuwając ruch w sypialni, odpowiednio oświetla nam drogę do łazienki, a potem do kuchni, gdzie czeka świeżo zaparzona kawa i Twoja ulubiona poranna telewizja.

Temat tworzenia scen jest bardzo rozległy, a ograniczeniem jest tylko wyobraźnia reżysera. Dobrze „wyreżyserowane” sceny podnoszą komfort do tego stopnia, że można zapomnieć o niektórych codziennych czynnościach.

Pozdrawiamy serdecznie
Zespół Antre – Inteligentne budynki

ul. Wieluńska 78, 97-438 Rusiec
Telefon: +48 790 29 36 33
E-mail: firma@antre.pl

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.