Inwertor, czy transformator?

Prężnie zmieniający się przemysł oraz technologie miały decydujący wpływ na różne typy pracy. Duże transformacje można zauważyć w sprzęcie budowlanym, w szczególności w spawalnictwie. Współcześnie spawarki bywają coraz mniejszymi i częściej intuicyjnymi narzędziami, które w stosunku do mocy, poradzą sobie z wszelkim materiałem.

Z tak szerokim zestawem związany jest problem zakupu w najwyższym stopniu adekwatnego i wydajnego urządzenia. W przypadku spawania rozmaitego materiału nie zawsze wiemy, czy nasz sprzęt sprosta im. Ogólnie w sprzedaży producenci proponują nam urządzenia dwóch wariantów: spawarki inwertorowe oraz spawarki transformatorowe. Różnią się nie tylko prezencją, ale również intensywnością oraz zastosowaniem. W związku z czym przed decyzją zakupu spawarki warto wcześniej wyznaczyć, do jakich działań będziesz ją używał.

W przypadku narzędzi transformatorowych dużą sławą cieszą się pośród amatorów spawania. Powodem tego jest w szczególności ich niski koszt zakupu. Aczkolwiek to nie jest jedyna korzyść spawarek transformatorowych. Ze względu na ich prostą konstrukcję, sama naprawa narzędzia nie przysporzy dużego wyzwania. Powiązane jest to z minimalnym kosztem naprawy oraz możliwością późniejszej eksploatacji urządzenia. Jednocześnie, ze względu na budowę i rozmiar, spawarki te są znacznie bardziej odporne na różne uszkodzenia mechaniczne. Jeśli ktoś szuka produktu do domowych napraw, spawarka transformatorowa nada się do tego idealnie. Aczkolwiek w wypadku większych oraz bardziej zawodowych prac, może okazać się niewystarczająca. Niestety jest to narzędzie, które jest raczej przestarzałe, dlatego też zestawiając je, zwłaszcza do spawarki inwertorowej, można dostrzec sporą ilość wad. Najistotniejszym jest niezwykle szybkie przegrzewanie się, dlatego też transformatora spawalniczego nie możemy używać za długo. Regularne przerwy na stabilizację temperatury spawarki równocześnie przedłużają czas pracy. Dodatkowo narzędzia te, w odróżnieniu do spawarek inwertorowych nie są mobilne. Duży gabaryt utrudnia transportowanie ich w wąskie, czy położone na wysokości pomieszczenia. Niezwykle dużym mankamentem jest również jakość spawania, które uzależnione jest od właściwości elektrody i statyczność pracy od jakości zasilania.

Zestawiając ze sobą spawarki inwertorowe i transformatorowe na pierwszy rzut oka można zaobserwować wyższość pierwszej. Młodszy model jednak nie zawsze jest lepszy. Wysoki koszt narzędzia i szeroka wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne spawarek inwertorowych sprawia, że są one w większym stopniu nabywane przez profesjonalne zakłady, aniżeli domowych spawaczy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.