ISO 22000.

ISO jest nazwą organizacji pozarządowej, która zrzesza krajowe organizacje normalizacyjne. Pomimo tego, że organizacja zaczęła działalność w 1947 roku, to jej prace i postanowienia nabrały szerokiego znaczenia w dobie globalizowania się gospodarki. Przenikanie się światowych rynków, przepływ towarów, usług i technologii spowodowały silną potrzebę standaryzacji rozwiązań, procedur i jakości. Poszczególne normy określają dokładne wymagania, które muszą być zgodnie z nimi dochowane.

Przykładem tego typu procedur jest norma ISO 22000, która określa wymogi postawione przed systemem zarządzania bezpieczeństwem żywności. Jest przydatna każdej organizacji, biorącej udział w obrocie produktami żywnościowymi, które chcą wykazać swoim kontrahentom, że dochowują wszelkiej staranności, aby ich produkty były zdrowe i bezpieczne. Certyfikaty świadczące o przestrzeganiu normy są informacją dla wszystkich firm, uczestniczących w łańcuchu dostaw: przetwórni, hurtowni, transportu itp., że ich kooperanci stosują takie same zasady.

Firma może otrzymać certyfikat potwierdzający przestrzeganie przez nią normy ISO 22000, jeżeli zaprojektuje i wdroży system, który będzie zapewniał, że żywność będzie bezpieczna dla konsumenta. W tym celu należy również określić wymagania konsumenta i udokumentować, że firma działa w celu ich zaspokojenia. Trzeba udowodnić zgodność działań z prawem dotyczącym żywności oraz zgodność wobec innych, zainteresowanych podmiotów. Po wdrożeniu procedur opierających się na powyższych zasadach, firma powinna poddać się procesowi certyfikacji ISO 22000, przeprowadzonemu przez jednostkę zewnętrzną.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.