Jak dzielimy drabiny?

drabina przemysłowa

Praca na nawet na niedużych wysokościach wymaga szczególnego zachowania ostrożności. Właśnie dlatego powinniśmy wiedzieć jaką drabinę wybrać. Na rynku jest dostępne bowiem kilka rodzajów drabin. Drabina domowa, drabina przemysłowa, drabina aluminiowa, drabina drewniana to tylko niektóre z drabin, na jakie możemy się natknąć w sklepie budowlanym.

Podziały drabin

Jak zostało to już wspomniane, drabiny można podzielić na różne rodzaje. Zacznijmy od miejsca ich użytkowania.

  • Drabina domowa – są to drabiny stosunkowo lekkie i nieduże. Wykonane z drewna lub aluminium, doskonale nadające się do prostych domowych prac i remontów. Są to zazwyczaj drabiny rozstawne.
  • Drabina przemysłowa – zazwyczaj jest cięższa a przez to bardziej stabilna od drabiny domowej. Wykonana jest zazwyczaj z wytrzymałego stopu aluminium odpornego na uszkodzenia fizyczne. Tego rodzaju drabiny są zazwyczaj wyższe od drabin domowych.

Drabiny możemy podzielić również ze względu na rodzaj materiału użytego do ich produkcji. W większości przypadków jest to dzisiaj aluminium lub drewno.

  • Drabiny drewniane – są jednymi z najbardziej klasycznych drabin i jednymi z najtańszych. Polecane są szczególnie do prac przy instalacjach elektrycznych, ponieważ nie przewodzą prądu. Są jednak stosunkowo ciężkie i podatne na różnego rodzaju uszkodzenia.
  • Drabiny aluminiowe – są to drabiny zarówno lekkie, jak i mocne. Są odporne na korozję i działanie wielu innych czynników zewnętrznych. Czyni je to jednymi z najczęściej wybieranych obecnie drabin zarówno do domu, jak i w przemyśle.

Ostatnim podziałem, jaki dzisiaj wyróżniamy, jest podział ze względu na budowę drabiny. Wyróżniamy bowiem drabiny rozstawne, jak i drabiny przystawne.

  • Drabiny rozstawne – możemy je postawić na każdym płaskim podłożu. Rozstawione zgodnie z przeznaczeniem, są stosunkowo stabilne i bezpieczne. Są często używane zarówno podczas prac domowych, jak i prac przemysłowych i budowlanych.
  • Drabiny przystawne – żeby je rozłożyć, musimy je o coś oprzeć, najczęściej będzie to np. ściana lub regał magazynu. Pozwalają zazwyczaj na działanie na większej wysokości, ale mogą być mniej stabilne od drabin rozstawnych. Korzystając z tego rodzaju drabiny, powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Czytaj więcej na: drabina przemysłowa

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.