Jak mądrze wybrać lokatę bankową?

Wybór lokaty nie jest łatwy. Najlepsza lokata powinna posiadać wysokie oprocentowanie i oraz możliwy do wpłaty kapitał początkowy oraz minimalne kary za rozwiązanie umowy przed terminem zapadalności lub ich zupełny brak.

ranking lokatNajlepsze lokaty można odnaleźć, korzystając z zestawienia ofert bankowych, dostępnego w oddziałach banków i w Internecie. Zasadne jest zapoznanie się i porównanie lokat, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Polski system bankowy posiada wiele atrakcyjnych propozycji depozytowych. Pomocny będzie ranking lokat. Trudno wskazać konkretną ofertę, która zaspokoiłaby oczekiwania wszystkich klientów. Rynek bankowy się rozwija. Nieustannie powstają nowe, doskonalsze oferty, a inne odchodzą w zapomnienie. W bogatym zbiorze ofert łatwo się pogubić. Można skorzystać wówczas z pomocy doradcy w oddziale bankowym.

Wyższy kapitał początkowy = wyższe zyski

Decyzja dotycząca wyboru konkretnej lokaty bankowej jest uzależniona od tego, jaką kwotą kapitału dysponujemy. Zasada jest dość prosta. Im wyższą kwotę wpłacimy do banku na lokatę, tym wyższych możemy spodziewać się zysków. Podejmując decyzję o wpłacie konkretnej sumy pieniędzy, musimy pamiętać, że zostaną one „zamrożone” na określony umową czas. Należy się dobrze zastanowić, jaką kwotę jesteśmy w stanie oddać pod opiekę banku na dłuższy okres, tak aby nie ucierpiała na tym nasza kondycja finansowa.

Oprocentowanie – podstawowy wskaźnik oceny lokaty

Oprocentowanie jest kwestią niezwykle istotną. Najlepsze lokaty posiadają bardzo wysokie oprocentowanie, może ono wynosić nawet ponad 3% – w przypadku lokat długoterminowych. Mamy do wyboru opcję usługi z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Którą wybrać? Jeśli posiadamy dużą wiedzę w zakresie finansów zdecydujmy się na oprocentowanie zmienne, jest o wiele bardziej elastyczne. Klient ma wpływ na jego wysokość, obserwując tendencje na rynku i zmiany stóp procentowych NBP. Ale jeśli nie czujemy się dość pewnie w tematyce finansów, stałe oprocentowanie lokat może być lepszym wyjściem, ponieważ gwarantuje pewny zysk. Wybierając ten rodzaj oprocentowania, otrzymamy dokładne wyliczenie, ile zarobi nasza lokata w konkretnym czasie.

Lepsza lokata długoterminowa, czy krótkoterminowa?

Odpowiedź na powyższe pytania wymaga analizy sytuacji panującej na rynku usług bankowych. Zyski z lokaty bankowej są ściśle związane ze zmianami stóp procentowych NBP. Ale na oprocentowanie wpływ mają także indywidualne możliwości danego banku i konkurencja rynkowa. Lokata długoterminowa wydaje się być korzystniejsza, ponieważ w sytuacji spadku stóp procentowych, mamy pewność, że nasza lokata nie zmieni wysokości oprocentowania. Ale w tym miejscu należy zaznaczyć, że wiele instytucji bankowych, mających w swojej ofercie lokaty długoterminowe, wylicza ich oprocentowanie na podstawie stopy WIBOR. A takie rozwiązanie nie zabezpiecza klienta przez spadkiem stóp procentowych, ponieważ po ich obniżeniu stawka WIBOR także się obniży. Jednak lokata długoterminowa, jak pokazuje aktualny ranking lokat bankowych, w wielu przypadkach jest korzystniejsza. Podstawową jej zaletą jest to, że banki są w stanie zaproponować klientom wyższe odsetki, jeśli powierzą oni swoje pieniądze na dłuższy czas. Wysokie oprocentowanie jest najlepszym wynagrodzeniem za zgodę na „zamrożenie” pieniędzy na bardzo długi termin.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.