Jak uporać się z ciążowymi dolegliwościami?

Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Jednak w trakcie oczekiwania na przyjście na świat maleństwa, większość z nas narzeka na ciążowe dolegliwości. Niektóre kobiety cieszą się dobrym samopoczuciem w trakcie ciąży, podczas gdy inne skarżą się na zgagę, ból głowy czy wymioty. Od czego zależy występowanie dolegliwości ciążowych i jak sobie z nimi radzić?

Inny organizm – inny przebieg ciąży

Tak naprawdę nie można jednoznacznie stwierdzić dlaczego dana kobieta cierpi na nudności w ciąży czy opuchnięcie nóg. Każdy organizm jest inny, a co za tym idzie – ciąża przebiega u każdej z nas zupełnie inaczej. Zdarza się, że dana osoba praktycznie nie skarży się na jakiekolwiek problemy ze zdrowiem. Jednak u innej kobiety może wystąpić nawet tzw. zatrucie ciążowe, charakteryzujące się zawrotami głowy czy nudnościami. Również to, że nasza siostra czy mama nie miały poważniejszych dolegliwości ciążowych nie oznacza, że my ich nie będziemy miały. Problemy zdrowotne w trakcie ciąży to sprawa indywidualna. Jedyne co możemy zrobić, to złagodzić ich objawy. W tym celu warto poznać kilka prostych sposobów na to, abyśmy czuły się lepiej.

Aby samopoczucie było lepsze

U przyszłych mam nudności najczęściej występują rano. Dlatego nie należy zrywać się z łóżka zaraz po przebudzeniu, lecz usiąść na chwilę i przegryźć małą przekąskę, taką jak herbatniki lub banan. Stres spowodowany tym, że spieszymy się do pracy może dodatkowo pogorszyć nasze samopoczucie. Dlatego tym bardziej starajmy się wykonywać poranne czynności spokojniej. To, choć nie zlikwiduje porannych mdłości, znacznie złagodzi ich występowanie. Kolejnym problemem z jakim muszą zmierzyć się przyszłe mamy jest… zgaga. Sprawdzonym sposobem na tę dolegliwość jest jedzenie migdałów, unikanie tłustych potraw oraz spożywanie mniejszych posiłków, za to w  krótszych odstępach czasu. Jeżeli, pomimo zastosowania tych metod, zgaga nie znika, powinno się poprosić lekarza o przepisanie odpowiednich środków farmaceutycznych.

Niestety poranne mdłości i zmęczenie to zmora większości kobiet spodziewających się dziecka. Choć nie zawsze będziemy w stanie się ich całkowicie pozbyć, istnieją sposoby na to, aby załagodzić te uciążliwe problemy zdrowotne, towarzyszące nam w trakcie ciąży. Dużym pocieszeniem może być to, że dolegliwości ciążowe trwają zaledwie kilka dni lub tygodni.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.