Jak uzyskać zasiłek rodzinny z Niemiec?

Wiele polskich rodzin, szczególnie tych, które mieszkają po zachodniej stronie Polski kupuje nieruchomości i buduje się we wschodniej części Niemiec. Tam szukają także pracy, a później w Niemczech posyłają swoje dzieci do szkoły, rezygnując z możliwości, jakie daje im, a częściej niestety po prostu odbiera, polska rzeczywistość.

W Niemczech wielu Polaków podejmujących zatrudnienie decyduje się na złożenie dokumentów do niemieckiej kasy świadczeń rodzinnych (z niem. Familienkasse)  o przyznanie zasiłku Kindergeld. Jest to zasiłek rodzinny z Niemiec, który wypłacany jest także polskim rodzinom z tytułu posiadania dziecka lub dzieci. Jest odpowiednikiem polskiego zasiłku, ale może on być znacznie wyższy niż wypłacane w Polsce świadczenia pomocy rodzinom o najniższych dochodach.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby uzyskać zasiłek rodzinny z Niemiec, czyli Kindergeld?

O zasiłek rodzinny z Niemiec może starać się każde małżeństwo posiadające dzieci, z których jedno z rodziców pracuje legalnie u niemieckiego pracodawcy. Aby uzyskać Kindergeld niezbędne jest posiadanie m.in. kserokopii dokumentów od pracodawcy, kserokopię aktu małżeństwa, aktu urodzenia dziecka, dokumentu potwierdzającego wspólne zameldowanie z dzieckiem oraz meldunku osoby wnioskującej, gdy jest zameldowana w Niemczech. Będą również potrzebne dokumenty ze szkoły lub uczelni, o tym czy dziecko się uczy, jak również decyzja z innych urzędów czy na dziecko nie pobierane są inne świadczenia i w jakiej wysokości. Tak zebrane dokumenty powinniśmy przetłumaczyć na język niemiecki i wraz z odpowiednimi formularzami przedstawić do niemieckiej kasy świadczeń rodzinnych. Jeżeli nie chcemy tego robić sami, o wniosek o Kindergeld za nas możemy poprosić biuro podatkowe.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.