Jak założyć firmę?

Coraz więcej osób myśli o niezależności od pracodawców, a co za tym idzie, o założeniu własnej firmy. Nie jest to rzecz łatwa i wymaga trochę pracy, dlatego też w ofercie biur rachunkowych pojawiła się pomoc przy zakładaniu firmy, jak i przy prowadzeniu. Pozwala to zaoszczędzić dużo czasu i nerwów, związanych z odwiedzaniem urzędów i wysyłaniem wniosków i podań. Jak więc zakładanie firmy wygląda?

Pomysł na biznes

Początkiem drogi do własnej firmy jest pomysł na interes. Może być to zapełnienie pewnej niszy na rynku, jak i wprowadzenie produktu lub usługi wysokiej jakości w atrakcyjnej cenie, co pozwoli być konkurencyjnym wobec innych.

Zdefiniowanie źródła finansowania firmy

Możliwości w tym zakresie jest wiele, a każda  nich ma swoje zalety i wady. Można założyć firmę indywidualnie lub też wejść z kimś w spółkę. Można mieć oszczędności i za ich pomocą finansować początki działalności, jak i wziąć kredyt na start. Dotacje dla nowo powstających firm można dostać zarówno od Urzędu Pracy, jak i z Unii Europejskiej. Warto więc przemyśleć wszystkie te rozwiązania i sprawdzić możliwości otrzymania dotacji.

Biznesplan

Instytucje finansowe, u których staramy się pozyskać środki na finansowanie firmy, zwykle wymagają biznesplanu. Ponadto ułatwia on podjęcie decyzji o otwarciu firmy, gdyż odpowiada na pytanie, czy jest to w ogóle opłacalne i jaki zysk może przynieść. Powinien on zawierać kalkulacje i przewidywania. Jeśli będzie zrobiony profesjonalnie, stanie się odpowiedzią na wiele pytań i wątpliwości związanych z naszą przyszłą firmą. Trzeba w nim zawrzeć lokalizację i zasięg działalności przedsiębiorstwa, źródło finansowania, analizę popytu i podaży.

Podjęcie działalności gospodarczej

Gdy sporządzimy biznesplan i po licznych analizach i kalkulacjach dojdziemy do wniosku, że mamy zarówno środki finansowe, jak i predyspozycje , które pozwolą naszej firmie osiągnąć sukces, możemy podjąć wyzwanie. Natomiast w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą.

Zarejestrowanie działalności gospodarczej

Kolejnym krokiem jest wpisanie się do ewidencji działalności gospodarczej poprzez wypełnienie wniosku CEIDG-1. Można to zrobić na trzy sposoby – elektronicznie stronę www.firma.gov.pl, przy pomocy podpisu kwalifikowanego lub za pomocą profilu zaufanego ePUAP, albo też złożyć wypełniony wniosek w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy.

Zgłoszenie się do ZUS

Przedsiębiorca, będący osobą  podlegającą na mocy Ustawy obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, ma obowiązek zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie 7 dni od momentu rozpoczęcia działalności.

Wybór formy opodatkowania

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek płacenia podatków. Natomiast jedyną dowolnością, na jaką przedsiębiorca może sobie w tej kwestii pozwolić, jest wybór formy opodatkowania. A do wyboru mamy: podatek liniowy, zasady ogólne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Każda z tych form ma zarówno wady, ja i zalety, które warto rozważyć, by wybrać najkorzystniejszą dla swojej działalności opcję.

W przypadku trudności w wyborze i braku pewności, która forma będzie najlepsza, warto skontaktować się z biurem rachunkowym. Doświadczeni w dziedzinie księgowości doradcy przeanalizują z nami wszystkie możliwości i pomogą nam wybrać właściwą formę opodatkowania.

Gromadzenie dowodów księgowych przychodów i kosztów

Gdy już wybierzemy formę opodatkowania i nasza firma zacznie działać, będziemy mieli obowiązek gromadzenia dowodów uzyskanych przychodów, jak i poniesionych kosztów firmy. Jeśli nasza księgowość będzie prowadzona rzetelnie, nie będziemy musieli obawiać się przykrych konsekwencji ze strony fiskusa. Dlatego też warto powierzyć prowadzenie księgowości profesjonalnemu biuru rachunkowemu, które na podstawie umowy o pełnomocnictwo będzie reprezentować nas przed instytucjami finansowymi.

Rozliczanie się z US i ZUS

Przedsiębiorca jest zobowiązany jest do regularnych rozliczeń Urzędem Skarbowym oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Musi więc znać terminy i sposób rozliczeń, jak i rodzaj deklaracji i dokumentów, jakie będzie składał. Biuro rachunkowe służy pomocą i radą, ale opłaty przedsiębiorca musi uiszczać już sam.

Więcej na temat zakładania firmy przeczytasz na TaxCare.pl

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.