Jak założyć sklep internetowy

Załóżmy, że mamy w głowie pomysł na założenie sklepu internetowego. Wiemy co chcemy sprzedawać, zbadaliśmy rynek, znamy swoich odbiorców. Pojawia się wtedy pytanie co dalej? Jak założyć sklep internetowy? Aby to zrobić należy poczynić pewne kroki.

Pierwszą istotną rzeczą jest wybór platformy sklepowej. Mamy tutaj kilka możliwości. Są to: stworzenie własnego dedykowanego sklepu, skorzystanie z rozwiązań typu Open Source i wykupienie abonamentu na platformie działającej w modelu SaaS. Jeżeli nazwy te wydają Ci się skomplikowane śpieszę z pomocą i wyjaśniam.

Sklep dedykowany i oprogramowanie Open Source

Te dwie opcje sprawdzą się w przypadku, gdy wiesz dokładnie czego chcesz, znasz się na branży e-commerce i jesteś świadomy funkcji jakich potrzebujesz w swoim sklepie. Oprogramowanie typu Open Source jest darmowe, co jednak nie oznacza, że nie poniesiesz żadnych kosztów. Jeżeli nie jesteś programistą i nie znasz się na tym, będziesz musiał zatrudnić odpowiednich specjalistów, którzy pomogą Ci skonfigurować stronę. Tworzenie wszystkiego od zera ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony możesz dokładnie i szczegółowo zaplanować wygląd i funkcje sklepu, z drugiej jednak stworzenie takiej strony zajmuje dużo czasu. Przykładem takiego rozwiązania jest Magento czy Prestashop.

Jaka jest alternatywa?

Platforma sklepowa w modelu SaaS

Oprogramowania SaaS (Software as a Service) to platformy sklepowe, które w zamian za dostęp do narzędzi wymagają opłacania abonamentu. W takim sklepie dostępne są wszystkie potrzebne funkcje i w większości integracje. Jest to rozwiązanie idealne dla osób dopiero startujących lub prowadzących mały i średni biznes. Gdy jeszcze nie znasz swoich preferencji, dopiero wchodzisz na rynek dobrze jest najpierw sprawdzić na czym Ci zależy i co sprawdza się w Twoim biznesie. Koszty takiej platformy są stosunkowo niewielkie, a funkcje dobrze rozwinięte. Dodatkowo nie musisz martwić się o aktualizacje systemu, bo te robione są automatycznie przez dostawcę usługi. Przykładem takiego oprogramowania jest Selesto. Tutaj możesz liczyć również na darmowy okres próbny, a także pomoc techniczną, prawną i marketingową.

Która opcja jest lepsza?

Tutaj musisz zdecydować sam.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając platformę sklepową?

  • dopasowanie do urządzeń mobilnych
  • funkcje wspomagające pozycjonowanie
  • wykorzystanie nowych technologii
  • integracje

Założenie sklepu internetowego to również formalności i promocja, jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, czytaj dalej na stronie link.

 

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.