Jaki rodzaj lokaty wybrać?

Lokaty bankowe dzielą się na kilka typów, wśród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dlatego tez przed podpisaniem umowy z bankiem warto przeanalizować każdy rodzaj depozytu i wybrać ten najbardziej dopasowany do własnych możliwości i oczekiwań. W wyorze najodpowiedniejszej lokaty może pomóc ranking lokat, porównanie ofert kilku banków lub niezależny doradca finansowy. Często popełnianym błędem przy wyborze lokaty jest bezgraniczne ufanie reklamom banków. Dobra reklama to nie zawsze dobra oferta, dlatego przed podpisaniem umowy warto przeanalizować kilka ofert i dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach lokat.

Ze względu na czas trwania lokaty dzielą się na:

  • krótkoterminowe – trwają krócej niż rok i są zazwyczaj niżej oprocentowane od długoterminowych. Jednak wiele banków przy wybraniu tego typu lokaty daje możliwość wypłacenia całego kapitału bez utraty odsetek jeszcze przed końcem umowy lub wpłacenia dodatkowej kwoty do początkowego kapitału bez formalności.
  • długoterminowe – trwają ponad rok i zwykle nie dają możliwości wcześniejszej wypłaty oszczędności wraz z naliczonymi odsetkami. Ich oprocentowanie jest jednak wyższe, co gwarantuje większe zyski. Czas ich trwania to średnio 3-4 lata, więc jest to dość duży okres, na który nie mogą pozwolić sobie wszyscy zakładający depozyty bankowe.

Ze względu na typ oprocentowania lokaty dzielimy na:

  • stałe oprocentowanie – występuje ono niemal we wszystkich depozytach długoterminowych i pozwala określić wysokość zysków już w momencie zawierania umowy. Jest ono z pewnością bezpieczniejsze od oprocentowania zmiennego i zdecydowanie częściej wybierane przez klientów banków.
  • zmienne oprocentowanie – może ono zależeć od czynników niezwiązanych ze zmianą stóp procentowym banku, jak np. w przypadku lokat w obcych walutach, na których zysk zależy od kursów walut ustalonych przez Narodowy Bank Polski. Oprocentowanie może również stopniowo wzrastać osiągając najwyższy próg w ostatnim okresie trwania lokaty. Jest to sposób banków na utrzymanie pieniędzy klientów jak najdłużej.

Przy wyborze lokaty warto ustalić pewne priorytety zależne od własnych możliwości finansowych. Należy określić czy w razie nagłego wypadku mamy inne zasoby finansowe, czy będą potrzebne nam oszczędności, które chcemy wpłacić na lokatę. Jeśli możemy pozwolić sobie na zamrożenie pieniędzy na koncie na dłuższy czas to warto wybrać lokatę długoterminową gwarantującą stosunkowo wysokie, stałe oprocentowanie. Natomiast jeżeli nie mamy tego komfortu to dobrym rozwiązaniem jest lokata krótkoterminowa, która umożliwia wypłatę całego kapitału wraz z odsetkami w każdym momencie. Warto również zapewnić sobie bezpieczeństwo przez odpowiednie rozłożenie pieniędzy na lokatach. Jeśli fundusze, które chcemy ulokować przekraczają sto tysięcy złotych najlepiej rozłożyć je na kilka banków tak, by w żadnym nie przekroczyły tej sumy. Jest to istotne, ponieważ Bankowy Fundusz Gwarancyjny ubezpiecza klientów na sto tysięcy złotych i w razie upadku instytucji bankowej właśnie tę sumę dostaniemy jeśli wpłacimy na konto więcej.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.