Jakie korzyści dla firm niesie model CSR ?

handshakeCSR, inaczej Corporate Social Responsibility, to społeczna odpowiedzialność biznesu. Koncepcja ta zakłada, że przedsiębiorca, zarządzając swoją firmą, podejmuje świadome decyzje, nastawione nie tylko na zysk, ale przede wszystkim – na wymagania interesów społecznych i ekologicznych. Dlatego model CSR jest ważny nie tylko dla samego przedsiębiorcy, ale również dla jego otoczenia.

Społeczna Odpowiedzialność Biznesu wiąże się z procesem takiego zarządzania strategicznego, aby zyskać zaufanie otoczenia firmy oraz zwrócenie uwagi na poprawianie relacji z osobami, współpracującymi z przedsiębiorcą. Często jest to proces długotrwały, w którym uwzględnia się działania prospołeczne i proekologiczne.

Działania, podejmowane w ramach odpowiedzialnego biznesu są prowadzone równorzędnie z działalnością organizacji. Wprowadzając model CSR, staje się ona otwarta na swoje otoczenie, prowadzi z nim dialog, jednocześnie osiągając takie same zyski, jak wcześniej. Często uwzględnienie procesu zarządzania, zgodnego z zasadami odpowiedzialnego biznesu prowadzi do zwiększenia tych zysków. Dzieje się tak, ponieważ firma przechodzi przeobrażenia, zgodnie z którymi zmieniają się jej relacje z interesariuszami oraz pracownikami. Przyczynia się ona do rozwoju lokalnego społeczeństwa, jednocześnie zyskując status partnera godnego zaufania.

Bardzo ważne jest zatem zdanie sobie sprawy, że model CSR nie jest jedynie jednorazowym działaniem lub krótkotrwałym przedsięwzięciem, które ma na celu promowanie i popularyzowanie marki, sięgającej po niego firmy. Wdrażanie takiej strategii powinno mieć raczej charakter długofalowy i przede wszystkim – świadomy.

Obecnie strategia odpowiedzialnego biznesu jest popularna wśród dużych korporacji państw zachodnich. Coraz częściej jednak sięgają do niej małe i średnie przedsiębiorstwa, często nie zdając sobie sprawy z charakteru i wagi swoich działań. Poszerzanie wiedzy w tym zakresie może przyczynić się do jeszcze lepszych rezultatów i kształtowania wizerunku firmy w lokalnym i społecznym otoczeniu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.