Jakie oświetlenie do pokoju dziecka?

Myśląc o pokoju dziecka, trzeba liczyć się z tym, że ma być nie tylko funkcjonalny, ale też przyjazny i atrakcyjnie wykończony. Maluchy lubią otaczać się żywymi kolorami i bajkowymi elementami. Jak wiec zaaranżować pomieszczenie, aby odpowiadało wszystkim potrzebom najmłodszych mieszkańców?

Bardzo ważną kwestią wyposażenia pokoju dziecka jest oświetlenie. Musi dostosować się do każdej czynności i być na tyle jasne, by umożliwiało swobodna naukę i zabawę. Nie może jednak razić ani przeszkadzać. Jedna lampa, zawieszona na środku sufitu z pewnością nie wystarczy. Pomyślmy o punktowych źródłach światła, które rozmieścimy w najczęściej użytkowanych miejscach pomieszczenia. Nie zapominajmy też, iż oprócz funkcjonalności, musimy zwracać uwagę na walory dekoracyjne, tak ważne dla małego domownika.

Jeśli weźmiemy pod uwagę oświetlenie dekoracyjne punktowe, tutaj sprawdzą się także ceramiczne i gipsowe kinkiety o bajkowych kształtach. Uśmiechnięta rybka, owieczka lub kolorowa kredka, na pewno spodoba się najmłodszym. Ciepłe, rozproszone światło wydobywające się zza oprawek, tworzy przytulny nastrój. Lampy umieśćmy w najczęściej użytkowanych miejscach pomieszczenia, na przykład w pobliżu stolika, łóżka (kinkiety mogą stanowić lampkę nocną) oraz miejsca zabawy i nauki. Zadbajmy również o centralnie umieszczone źródło światła. Musi być jasne i równomierne, aby całościowo rozświetlało pokój.

Ważne, aby urządzone pomieszczenie podobało się najmłodszym domownikom. Nie od dziś wiadomo, że przebywanie w atrakcyjnych wizualnie wnętrzach poprawia nastrój i służy odpoczynkowi. Sprzyja również rozwojowi dziecka, pobudza wyobraźnie. Jasne, żywe kolory pozytywnie wpływają na samopoczucie i rozweselają. Zwykłe przedmioty mają zupełnie inne znaczenie w głowach naszych pociech: meble są kryjówkami, a lampy latającymi spodkami UFO. Zaprojektujmy zatem przestrzeń, która pobudzi fantazje oraz będzie prawdziwym azylem najmłodszych.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.