Jakie produkty jeść, a jakich nie gdy cierpisz na zaparcia?

Nie ma co się oszukiwać – jeśli cierpisz na zaparcia, najprawdopodobniej oznacza to, że twoje nawyki żywieniowe pozostawiają wiele do życzenia. Owszem – bywa i tak, że zaparcia mogą być wynikiem innej choroby, czy też skutkiem ubocznym przyjmowania leków. Jednak jeśli tak jest – na pewno jesteś pod opieką lekarską. W każdym innym przypadku warto jest zwrócić uwagę na to, co jesz.

Jeśli nęka cię zatwardzenie – pierwszą sprawą, którą musisz zrobić jest przejrzenie swojego menu. Dlaczego? Z prostego powodu – są produkty, które będą tylko wzmacniać twoje schorzenia, ale także i takie, które pozwolą ci pozbyć się go raz na zawsze.

Przede wszystkim, gdy zaczyna dokuczać układ pokarmowy- należy odstawić wszelkie tłuste produkty. Dotyczy to zarówno tłustego mięsa, jak i nabiału. Lepiej jest unikać także innych ciężkostrawnych dań oraz tych, które są smażone (najgorsze są oczywiście dania smażone w głębokim oleju, jak na przykład frytki).

Wskazane są natomiast chude twarogi i inny nabiał. Nieocenione będą także warzywa i owoce. Pamiętajmy jednak, że (choć Amerykanie twierdzą inaczej) – frytki nie są warzywem. Możesz oczywiście zjeść ziemniaki, jednak lepiej będzie, jeśli upieczesz je bez tłuszczu. Wyjdzie równie smacznie, a na pewno zdrowiej.

Zaopatrz też swoją kuchnię w różnego rodzaju kasze: jęczmienną, gryczaną i jaglaną. Zrezygnuj z białego pieczywa na rzecz tego pełnoziarnistego. Dobrze będzie także zacząć wykorzystywać w kuchni pełnoziarnistą mąkę, zamiast popularnej pszennej mąki tortowej.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *