Czy każdy może zająć się fotografią ślubną?

Czy fotografia ślubna jest dla każdego? Czy każdy może zrobić dobry reportaż ślubny? Co trzeba zrobić aby zostać profesjonalnym fotografem ślubnym i na tym zarabiać?

Na fotografię ślubną składają się trzy aspekty – techniczny, artystyczny oraz biznesowy. Kluczem do sukcesu jest opanowanie ich wszystkich. Pierwszym krokiem jest oczywiście zakupienie odpowiedniego sprzętu. Warto zdecydować się na model aparatu popularnej firmy, gdyż w razie potrzeby będzie możliwość pożyczenia np. obiektywu od innego fotografa. Za aparat niezłej klasy trzeba zapłacić na początek około 4-5  tysięcy złotych. To tylko początek zakupów, później trzeba zainwestować bowiem w zewnętrzną lampę błyskową i stało ogniskowy, jasny obiektyw.

zdjęcie ślubne

Nie od razu każdy robi dobre fotografie ślubne. Najlepiej, jak zawsze, uczyć się w praktyce czyli pro prostu robiąc zdjęcia. Bez odpowiedniej praktyki żadne internetowe poradniki i kursy nie zdadzą egzaminu. Na początku fotografować można krajobrazy, rodzinę oraz wesela znajomych i przyjaciół. Warto również oczywiście obserwować poczynania innych, bardziej doświadczonych w tej materii fotografów.
Kiedy postawy pracy fotografa ślubnego zostały już opanowane można zainwestować w szkolenia tematyczne różnego rodzaju. Zazwyczaj oferują one naukę kadrowania, prowadzenia marketingu oraz ogólnie pojętego postprocessingu. Podczas takich kursów jest okazja do poznania specjalistów w branży, zapytania o radę i podejrzenia ich techniki.
zdjęcie ślubne 2
Jak zdobyć pierwszych klientów? Podstawą jest zbudowanie odpowiedniego portfolio. Warto również na początku swojej drogi zawodowej podejmować zlecenia jako drugi fotograf na weselu. Ma on za zadanie pomagać głównemu fotografowi podczas tworzenia reportażu ślubnego. Jest to doskonała okazja na zdobycie doświadczenia. Warto samemu poszukać takich ofert i  zgłosić się do cenionych w okolicy fotografów ślubnych.

Jak zbudować dobre portfolio? Należy przede wszystkim umieszczać w nim tylko najlepsze zdjęcia, najlepiej jak najbardziej zróżnicowane pod względem kolorystyki, tematu i kadrowania. Portfolio nie powinno zawierać także zbyt dużej ilości fotografii -wystarczy około 50-60.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.