Kiedy cyklinować?

Cyklinować już teraz, czy może jeszcze trochę poczekać? Prawidłowo konserwowana i pielęgnowana oraz cyklinowana i lakierowana w odpowiednim czasie podłoga może służyć nam do stu lat.

Jeśli na trzy z czterech poniższych pytań odpowiedź brzmi tak zalecamy jak najszybsze cyklinowanie i lakierowanie bądź olejowanie podłogi:

1/ czy w kilku miejscach widoczne są zdarcia powierzchni lakieru większe niż 0,5 m2 ?
2/ czy widoczne są wyraźne ściemnienia bądź silne zabrudzenia nie zabezpieczonej lakierem powierzchni podłogi?
3/ czy widoczne są miejsca głębszych zadrapań i rys lakieru i drewna?
4/ czy uważasz, że podłoga wygląda nieestetycznie?

Cyklinowanie mało zniszczonych podłóg polega tylko na zeszlifowaniu lakieru i bardzo cienkiej warstwy drewna papierem o bardzo małej granulacji. Częstotliwość cyklinowania i lakierowania nie ma większego znaczenia dla jakości ich wykonania. Zbyt częste cyklinowanie wpływa na szybkie zeszlifowanie użytkowej warstwy drewna podłogi, co znacznie skróca czas jej użytkowania.

Zbyt długie użytkowanie zniszczonej podłogi prowadzi jednak do uszkodzenia ochronnej powłoki lakieru. Uszkodzona powierzchnia lakieru powoduje, że nie zabezpieczone drewno podłóg intensywniej reaguje na zmiany wilgotności powietrza oraz temperatury w pomieszczeniach. Podłoga szybciej brudzi się. Jakikolwiek rozlany na niej płyn szybciej wnika w strukturę drewna. Osuszenie tak zawilgoconej powierzchni jest trudne i długotrwałe.

Uszkodzenia te sprzyjają znacznie większym odkształceniom podłóg, wyginaniu się parkietów, powiększeniu szczelin pomiędzy elementami podłóg, wypadaniu masy szpachlowej oraz zmianom struktury drewna. Zmiany struktury drewna jeszcze bardziej zwiększają wrażliwość podłóg na wilgoć.

Cyklinowanie podłogi doprowadzonej do tak dużego zniszczenia wymaga dodatkowego jej szlifowania, tym samym do jednorazowego zdarcia znacznie grubszej warstwy drewna.
Długotrwałe zawilgocenie drewnianej podłogi może prowadzić do jej zniszczenia i oderwania od betonowego podłoża. W takim przypadku na cyklinowanie jest już za późno.

W przypadku mieszkań i podłóg niezbyt intensywnie użytkowanych najbardziej optymalne jest cyklinowanie podłóg co 7-10 lat. Podczas cyklinowania zdzieramy wówczas ok. 0,5 – 1,0 mm drewna. Tak więc, warstwie użytkowej 5 – 6 mm, podłogę możemy cyklinować 4 – 8 razy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.