Kocioł kondensacyjny – dlaczego warto?

kocioł kondensacyjny

Sposobów ogrzania domu jest co najmniej kilka. Jednym z nich jest użycie kotłów grzewczych. Jest to jeden z bardziej wydajnych i nowoczesnych sposobów. Szczególnie jeżeli wybierzemy kocioł kondensacyjny.

Kocioł kondensacyjny

Jest to jeden z nowszych rodzajów kotłów gazowych. Który jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje zjawisko kondensacji, czyli skraplania się pary wodnej. Tradycyjny kocioł gaz wraz ze spalinami uwalnia również parę wodną. Kocioł kondensacyjny natomiast wykorzystuję, tę parę do wytworzenia dodatkowego ciepła. Dzięki temu kotły kondensacyjne są dużo wygodniejsze od kotłów tradycyjnych, a ich sprawność przekracza 100%.

Kotły gazowe kondensacyjne są jednymi z najbardziej wygodnych w użyciu, a zarazem ekonomicznych kotłów. Wystarczy jedynie podpiąć je do instalacji gazowej oraz odpowiednio zaprogramować i powinny działać bez zarzutu. Jedyną ich wada jest dość dużo koszt zakupu. Ten jednak potrafi się stosunkowo szybko zwrócić dzięki bardzo wysokiej sprawności kotła, która gwarantuje niskie rachunki, w porównaniu z kotłami tradycyjnymi.

Ocieplenie domu

Należy pamiętać również o tym, że nawet najlepszy kocioł na niewiele się zda, jeżeli nasz dom nie będzie odpowiednio ocieplony. Oznacza to, że musimy zadbać o odpowiednią izolację termiczną naszych czterech kątów, żeby było nam ciepło, a jednocześnie rachunki za ogrzewanie nie przyprawiły nas o ból głowy. Dobrze ogrzany dom to taki, który zimą utrzymuje ciepło na odpowiednim poziomie, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie są stosunkowo niskie. Ogrzewając dom, szczególną uwagę należy zwrócić ku poddaszu. To bowiem przez nie ucieka zazwyczaj najwięcej ciepła. Jest to spowodowane tym, że jak dobrze wiemy z lekcji fizyki, ciepłe powietrze unosi się ku górze. Jeżeli więc chcemy zadbać o odpowiednią izolację naszego domu, a tym samym o niższe rachunki za ogrzewanie powinniśmy odpowiednio ocieplić właśnie nasze poddasze.

Obecnie najczęściej dom izolacji termicznej domu używa się natrysku z pianki poliuretanowej oraz wełny mineralnej. Każda z tych materiałów ma swoje plusy i minusy, jednak są one obecnie jednymi z najlepszych izolacji na rynku. Wystarczy więc wybrać jeden z nich i zastosować do lepszej izolacji cieplnej swojego domu.

Czytaj więcej na: kocioł kondensacyjny

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.