Kotły niskotemperaturowe, kondensacyjne i z zamkniętą komora spalania

W tym wpisie, opiszemy pokrótce kilak popularnych rodzajów kotłów.

Kotły kondensacyjne

Służą do odzyskiwania ciepła z pary wodnej, która pochodzi z kotłów tradycyjnych i jest wydalana przez komin razem ze spalinami. W tego rodzaju kotle ważnym elementem jest dodatkowy wymiennik, dzięki któremu z pary wodnej możliwe jest odbieranie ciepła. Zazwyczaj pozwala to otrzymać nawet do 11% dodatkowej energii. W efekcie więc, kotły kondensacyjne zazwyczaj osiągają większą sprawność od kotłów tradycyjnych.

Wadą tego typu kotła są stosunkowo duże koszty, jakie musimy ponieść. Wynika to z faktu, że para powoduje bardzo silną korozję. Dlatego, jeżeli chcielibyśmy zastosować w swoim domu kocioł kondensacyjny, musimy ponieść dodatkowe koszty związane z zabezpieczeniem komina, stalą nierdzewną.

Kotły z zamknięta komora spalania

Ten rodzaj kotłów bywa nazywany również kotłami „turbo”. Są to kotły nowoczesne i bezpieczne, szczególnie polecane do domów energooszczędnych. Zasada ich działania opiera się na pobieraniu powietrza potrzebnego do spalania z zewnątrz, a nie z wewnątrz budynku. Posiadają one również drugi przewód, którym spaliny usuwane są na zewnątrz.

Wszystko to obywa się dzięki wbudowanemu w kocioł wentylatorowi, który zasysa potrzebne powietrze oraz wyrzuca spaliny. Pozwala to na eliminacje niekontrolowanego wypływu gazu lub tez spalin do wnętrza budynku. Kotły z zamkniętą komorą spalania najczęściej montowane są w kuchni lub łazience. Jeżeli ich moc nie jest duża i nie przekracza 21 kW, nie musimy nawet montować komina. Całe spaliny wydalane są na zewnątrz przy pomocy przewodu powietrzno-spalinowego, który wystarczy wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę budynku.

Kotły niskotemperaturowe

Kotły niskotemperaturowe to jeden z bardziej ekonomicznych rodzajów kotłów. Pozwalają obniżyć one koszty ogrzewania naszego budynku nawet do 10%. Woda ogrzewana w tego typu kotłach nie przekracza temperatury 75 stopni Celsjusza, nie występuje przy tym jednak korozja. Dzięki temu nie jest konieczne częste wymienianie kotła lub jego naprawa. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, zwłaszcza w kotłach, które służą nam do ogrzewania wody użytkowej, również w lecie.

Czytaj więcej na: kotły niskotemperaturowe

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.