Kotły przemysłowe na paliwa stałe

kotły przemysłowe

Od kilku lat na rynku gazu i oleju opałowego możemy zauważyć wzrost cen tych paliw. To z kolei przekłada się na większe zainteresowanie kotłami na paliwo stałe.

Czym właściwie jest paliwo stałe?
Pod pojęciem paliw stałych zazwyczaj kryje się: węgiel kamienny w każdej postaci oprócz pyłu, drewno, wierzba energetyczna oraz zboża energetyczne. Nie ważne, które paliwo wybierzesz, na rynku znajdziesz kocioł, który będzie umieć spalić każdy jego rodzaj. Zapewne jednak zastanawiasz się, jaki kocioł jest najlepszy?

Jak w wielu innych kwestiach odpowiedź nie jest jednoznaczna. Rozmawiając z osobami, które sprzedają dane kotły, zapewne zostaniemy przekonani o zaletach tego rodzaju kotła, który akurat sprzedają. Wynika to głównie z tego, że zazwyczaj firmy specjalizują się w sprzedaży kotłów na określony rodzaj paliwa. Rzadko spotkamy sprzedawcę, który rozeznany jest we wszystkich rodzajach kotłów.

Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę przy wyborze kotła na paliwo stałe?
Pierwszym kryterium, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę to samo paliwo, które kocioł wykorzystuje. Chodzi w szczególności o możliwość jego magazynowania. Musimy upewnić się, że będziemy w stanie przechowywać u siebie dany rodzaj paliwa. W przeciwnym wypadku używanie kotła będzie niemożliwe lub bardzo uciążliwe. Należy również dokonać kalkulacji opłacalności przechowywania danego paliwa pod względem ekonomicznym.

W przypadku niektórych paliw będziemy musieli również pozbywać się produktów spalania. Tę kwestę też należy dobrze przemyśleć. Nie każdy odpad możemy zutylizować sami, czasami będzie do tego potrzebna firma zewnętrzna, która się w tym specjalizuje.

Bardzo ważnym aspektem jest również to, do czego właściwie potrzebujemy tego kotła. Czy będzie to ogrzewanie domu, czy raczej siedziby naszej firmy, czy fabryki? To jak dużą powierzchnię chcemy ogrzać, decyduje o tym, jaki kocioł jest nam potrzebny. Do dużych hal najlepiej nadają się kotły przemysłowe.

To tylko niektóre z aspektów, na jakie trzeba zwrócić uwagę, kupując kocioł na paliwo stałe. Nie ważne czy kupujesz go do swojego domu, czy do swojej firmy, ważne, żebyś dobrze przemyślał i zaplanował swój zakup.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.