Krótka historia pizzy

pizzeria włoska niepołomice

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych potraw kuchni włoskiej, jak nie najbardziej rozpoznawalną, jest pizza. Pizza to płaski placek wykonany z ciasta makaronowego lub drożdżowego. W podstawowej wersji jest on posmarowany jedynie sosem pomidorowym, tartym serem mozzarella oraz ziołami. Tak przyprawiony okrągły placek wkładany jest do rozgrzanego pieca i powstaje pizza. Obecnie istnieją niezliczone wariacje pizzy, nieograniczające się tylko do tych kilku składników. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, jaka jest historia tej potrawy. W tym wpisie zostanie ona pokrótce przedstawiona.

Placki z ciasta o płaskim kształcie były znane niemal wszystkim starożytnym ludom. W Egipcie przez pewien czas pełniły one nawet funkcję płatniczą. Natomiast w Rzymie była to jedna z popularniejszych przekąsek podawana z zerem i ziołami.

Pierwsze wzmianki o „piza” można odczytać w dokumencie z 997 roku. Kilkaset lat później mianem pizzy zaczęto określać między innymi placki przyprawiane serem i bazylią oraz placki z rybą.

Gdy odkryto Amerykę, a do Włoch trafiły pierwsze pomidory, bardzo szybko zaczęto nimi przyprawiać pizze. Pierwsze lokale, które można by nazwać pierwowzorami dzisiejszych pizzerii, powstawały już w XVIII w Neapolu. Cieszyły się one bardzo dużą popularnością, która dodatkowo wzrosła, gdy jeden z takich lokali odwiedził ówczesny król Ferdynand II Burbon.

pizza-346985_640Jedną z najpopularniejszych pizz jest Margerita, czyli pizza z samym serem. Jej nazwa pochodzi od imienia królowej Małgorzaty Sabaudzkiej, która została poczęstowana kiedyś kilkoma różnymi pizzami, jednak ta z serem mozzarella posmakowała jej najbardziej. Pizza z Neapolu bardzo szybko trafiła do Stanów Zjednoczonych. W USA wypiekano ją już w XIX wieku.

Co ciekawe pizza nie była znana w całych Włoszech. Do północnych regionów tego kraju, dotarła ona dopiero po drugiej wojnie światowej. Wtedy też zaczęto rozróżniać dwa główne rodzaje pizzy: neapolitańską i rzymską. Ta pierwsza przyrządzana jest na stosunkowo grubym ok. 2-centymetrowym cieście. Natomiast druga charakteryzuje się bardzo cienkim ciastem, które ma ok. 3 mm grubości.

Poznaj smak prawdziwej włoskiej pizzy w: pizzeria włoska Niepołomice

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.