Krótka historia warszawskich tramwajów

Stolica naszego państwa, czyli Warszawa, to miasto niezwykle doświadczone przez historię. Szczególnie jeżeli wspomnimy okres drugiej wojny światowej. Nic więc dziwnego, że wiele osób z całego świata co roku odwiedza i zwiedza to miasto. W tym wpisie skupimy się jednak tylko na wycinku historii naszej stolicy. Weźmiemy pod uwagę historię warszawskich tramwajów.

Tramwaj konny

11 grudnia 1866 to bardzo ważna data dla wszystkich miłośników tego środka transportu. To właśnie tego dnia na ulice stolicy wyjechał pierwszy tramwaj konny. Tak, dobrze czytasz tramwaj konny. Jeżeli do tej pory wydawało ci się, że tramwaje zasilane są tylko na prąd, byłeś w błędzie. Pierwsze tramwaje były zasilane siłą mięśni końskich. Pierwsza linia tego metra miała zaledwie sześć kilometrów długości i kursowała na trasie pomiędzy Dworcem Wiedeńskim a Dworcem Petersburskim.

Tramwaje elektryczne

Pierwszy tramwaj elektryczny wyjechał na ulice Warszawy dopiero pięćdziesiąt lat później w roku 1908. Pierwszy elektryczny tramwaj kursował na linii pomiędzy dwoma placami. Były to plac Krasińskich oraz plac Unii Lubelskiej. Kilkanaście lat później uruchomiono również pierwszą linię nocną.

Obecnie tabor w stolicy naszego państwa liczy ok. 837 wagonów tramwajowych. Łączna długość wszystkich torów tramwajowych wynosi ok. 280 km i ciągle rośnie. Miejskie przedsiębiorstwo komunikacyjne, ciągle inwestuje w nowe maszyny, jak i rozbudowę infrastruktury i torowisk.

Przewodnik po Warszawie

Tego typu ciekawostki o historii Warszawy możesz przeczytać w książkach historycznych, przewodnikach oraz w internecie. Nic jednak nie zastąpi historii opowiedzianej przez pasjonata, który będzie oprowadzał nas ulicami Warszawy. Jeżeli więc tylko mamy taką możliwość Warszawę powinniśmy zwiedzać z przewodnikiem. Dzięki temu dużo lepiej ją poznamy, a zdobyta wiedza, utrwali się w naszej głowie na całe lata.

Czytaj więcej na: przewodnik warszawa

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.