Lampy ledowe – warto w nie zainwestować!

Od zamierzchłych czasów, światło było dla ludzi czymś bardzo ważnym. Nic więc dziwnego, że bardzo wiele starożytnych ludów czciło takie źródła światła jak słońce czy ogień. Często również tworząc z nich personifikacje, jak np. w starożytnym Egipcie.

Wraz z rozwojem technologii wszystko zaczęło się stopniowo zmieniać. Największy przełom, jeżeli chodzi o oświetlenie to niewątpliwie wynalezienie elektryczności oraz pierwszej żarówki. To dzięki tym odkryciom i wynalazkom, świat zmienił się nie do poznania. Dziś jesteśmy w stanie nawet w najciemniejszą noc, oświetlić sztucznym światłem dowolne miejsce.

W domu stosujemy zazwyczaj lampy na zwykłe tradycyjne żarówki. Warto jednak zastanowić się, czy w obecnych czasach to lampy LED nie byłyby lepszym pomysłem. Jest to nieco nowsza technologia, w porównaniu z żarówką tradycyjną i posiada ona bardzo dużo zalet. W tym artykule wymienimy tylko wybrane z nich.

Energooszczędność

Lampy LED są bardzo energooszczędnymi źródłami światła dostępnymi na rynku. Wszystko dzięki temu, że mają one bardzo wysoką sprawność. Oznacza to, że pobierana przez nie energia elektryczna w niemal 90 procentach przetwarzana jest na widzialne światło. Jeżeli porównamy to ze sprawnością żarówek tradycyjnych, która wynosi ok. 10 procent, wszystko staje się jasne.

Trwałość

To kolejna zaleta oświetlenia LED. Jest ono trwałe w tym sensie, że przeciętna lampa LED może świecić przez ok. pięćdziesiąt tysięcy godzin. Dla lepszego obrazu wystarczy porównać trwałość lamp LED z halogenami lub żarówkami tradycyjnymi. Halogeny działają niemal 10 razy krócej, natomiast żarówki tradycyjne aż do dwudziestu pięciu procent.

Ekologia

Podczas produkcji lamp LED nie używa się rtęci oraz innych niebezpiecznych dla życia człowieka i środowiska metali ciężkich. To czyni diody bardzo ekologicznym źródłem światła.

Oczywiście to tylko garstka zalet, jakie posiadają lampy LED. Zanim zdecydujemy się jednak na wymianę świateł w naszym domu, warto jeszcze raz samemu nieco bardziej zgłębić temat lamp LED.

Czytaj więcej na: lampy ledowe

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.